Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

ЖИТОМИР. Обретені чесні мощі священномученика Павла Гордовського

15 липня, з благословення архієпископа Житомирського і Новоград-Волинського Никодима, і при його безпосередній участі були обретені чесні мощі священномученика Павла Гордовського, пресвітера.
Отець Павел народився у 1880 році у місті Радомислі Київської губернії (нині райцентр Житомирської області). У 1904 році закінчив навчання у Київській духовній семінарії і працював вчителем у церковно-парафіяльних школах. У 1909 році був рукоположений в священичеський сан і десять років служив парафіяльним священиком у наступних храмах: Різдво-Богородичній церкві с. Заньки Радомисльського повіту Київської губернії (нині Радомисльський район Житомирської області), Різдво-Богородичній церкві с. Гуменники того ж повіту (нині Коростишівського району Житомирської області), а з червня 1916 року у церкві св. мучениці Параскеви Сквирського повіту Київської губернії (нині Погребищенський район Вінницької області). Отець Павел був людиною високодуховного улаштування. Господь наділив його особливими даруваннями: він був дуже талановитий, мав чудово поставлену мову, дивовижний голос – гарний баритон. Співав він чудово. Проповіді, виголошені ним, настільки захоплювали парафіян, що люди йшли спеціально послухати його священицькі повчання. Отець Павел заступався за скривджених.
При приході у с. Старостинці червоноармійців, останні ображали священика і вчинили наругу, відібрали у нього наперсний хрест і погрожували розстрілом. 26 липня 1919 року дійсно під приводом взяття у заложники о. Павел був заарештований (вдома залишилася вагітна дружина і троє малолітніх дітей) і доставлений в Житомир у Волинську губернську надзвичайну комісію, де 15 серпня слідчий Железнов вирішив розстріляти священика. 17 серпня 1919 року отець Павел був розстріляний. Після відступу більшовиків розкопали тіла замучених у надзвичайній комісії і з честю похоронили. Отця Павла 25 серпня поховали на Руському кладовищі недалеко від храму св. апостола Іакова, брата Господнього.
94 роки чесні мощі священномученика Павла знаходилися у землі. Священний Синод Української Православної Церкви 25 квітня 2013 року розглянув житіє, труди і подвиги ієрея Павла Гордовського і, врахувавши народне шанування, ухвалив благословити місцеве прославлення та шанування в межах Житомирської єпархії священика Павла Гордовського.
Для обретіння мощів у Житомир приїжджав архімандрит Віктор з Одеси, голова комісії УПЦ з обретіння мощів святих угодників Божих.
Під час копання ґрунту служилися заупокійні літії. Чудово збереглася ікона Успіння Пресвятої Богородиці, покладена у гроб. Стало ветхим, але добре збереглося Євангеліє. Ось настає момент обретіння мощів. Їх складують у спеціальні ящики, один – для мощів, інший – для дерева з гробу. Під спів «Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас», священнослужителі несуть їх хресною ходою у храм св. апостола Іакова, брата Господнього, де Високопреосвященніший Никодим, архієпископ Житомирський і Новоград-Волинський, служить заупокійну літію, по закінченні якої звертається до присутнього духовенства і богомольців з словом, у якому наголошує, що священномученик Павел постраждав за сповідання віри Христової, і милістю Божою збереглися його мощі. Вони будуть знаходитися до 25 серпня у храмі св. апостола Іакова, брата Господнього, а 25 серпня, у день прославлення ієрея Павла, хресною ходою будуть перенесені у Спасо-Преображенський кафедральний собор.