хроника 26.02.2004 по 17.03.2004
ЦЕРКОВЬ И ВЛАСТЬ
26.02.2004. КИЇВ. БЛАЖЕННІШИЙ МИТРОПОЛИТ ВОЛОДИМИР ЗВЕРНУВСЯ ДО НАРОДНОГО ДЕПУТАТА УКРАЇНИ М. В. ОНІЩУКА З ПРОХАННЯМ ЗАБЕЗПЕЧИТИ РЕАЛІЗАЦІЮ КОНСТИТУЦІЙНИХ ПРАВ І СВОБОД ГРОМАДЯН, ЯКІ ВІДМОВИЛИСЯ ВІД ІДЕНТИФІКАЦІЙНИХ НОМЕРІВ
Предстоятель Української Православної Церкви Митрополит Київський і всієї України Блаженніший Володимир звернувся з посланням до першого заступника голови Комітету ВР з питань правової політики народного депутата України Миколи Оніщука з приводу забезпечення конституційних прав і свобод громадян, які відмовилися від ідентифікаційних номерів. У посланні говориться: «Шановний Миколо Васильовичу!
Відповідаючи на Ваш лист за №168–1/2004 від 10.02.2004р., перш за все засвідчую свою повагу та висловлюю надію на взаєморозуміння і подальшу співпрацю. Питання персональних реєстраційних номерів вже не раз було предметом детального обговорення на засіданнях Священного Синоду Української Православної Церкви. Ми підтримуємо як старання законодавчих органів, щоб закони України відповідали європейським та міжнародним нормам, так і розумні міри світової спільноти, направлені на приборкання тероризму, який з початком третього тисячоліття переріс з локального явища до загальнолюдської загрози. У той же час хочеться підкреслити, що закони демократичної держави мають служити людині, захищати її права та свободу, а засоби боротьби з міжнародним тероризмом мають бути адекватними виникаючій загрозі. Не можна допустити, щоб будь-які причини послужили знищенню найвищої гідності людини — її свободи. Історія свідчить про хибність ідеології, що ціль виправдовує засоби. Тому Церква, відстоюючи права людини, з розумінням ставиться до тої частини віруючих, які, діючи на підставі Закону, відмовились чи не прийняли ідентифікаційних номерів.
Однак, незважаючи на неодноразові звертання Церкви до владних структур про необхідність надання права віруючим відмови від ідентифікаційних номерів, законопроекти №4002 та №4368 про державний реєстр фізичних осіб не тільки не узгоджені із Законом 1003-ХІУ, але й безпосередньо скасовують його. Впроваджуючи кодифікацію людей з моменту народження та єдиний уніфікований документ особистості — електронну картку, держава фактично санкціонує електронне стеження та тотальний контроль в усіх сферах життя людини. Ніхто не може гарантувати, що електронна система контролю над людиною та повна залежність людини від неї не буде використовуватись для впливу на людину з метою духовного, ідеологічного, політичного та економічного маніпулювання нею.
За таких обставин людина втрачає Богом даровану свободу. Оскільки ці закони розроблені відповідно не тільки до міжнародних стандартів, але й вимог, які передбачають передачу інформації особистого характеру іншим державам та міжнародним організаціям, то може статися таке, що не тільки кожна людина втратить особисту свободу, але і наша держава свою незалежність. Про виникнення такого тоталітаризму Церква застерігала і застерігає та просить:
1) забезпечити реалізацію конституційних прав і свобод громадян, які відмовилися від ідентифікаційного номера шляхом виконання органами державної виконавчої влади вимог Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб — платників податків та інших обов’язкових платежів»;
2) привести у відповідність до вимог Закону №320/94-ВР закони та інші нормативно-правові акти, які з ним не узгоджуються, щодо можливості громадян здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;
3) ввести до вищеперерахованих законів України норми, які б передбачали альтернативну форму обліку платників податків (за паспортними даними);
4) схвалення і підписання нових законів та нормативно-правових актів здійснювати за умови їх відповідності Закону №320/94-ВР;
5) зобов’язати Державну податкову адміністрацію України в особі своїх місцевих податкових інспекцій вносити на підставі заяв громадян відмітки в паспорт щодо можливості здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, а також анулювати ідентифікаційні номери громадян, які відмовились від них.
6) відкликати законопроекти №4002 та №4368 або передбачити в них альтернативну форму обліку осіб, які відмовилися від ідентифікаційного номера;
7) врахувати волевиявлення віруючого народу, яке висловлене в рішеннях Синоду Української Православної Церкви від 19.05.1998р. та від 29.12.2003р.
З повагою
Митрополит Київський і всієї України, Предстоятель Української Православної Церкви».
26.02.2004. ЛЬВІВ. МІСЦЕВА ВЛАДА НАМАГАЄТЬСЯ ВІДІБРАТИ У ПРАВОСЛАВНИХ ВІРУЮЧИХ ХРАМ
На ім’я Предстоятеля Української Православної Церкви надійшов лист від настоятеля Хрестовоздвиженського храму села Стенятин Сокальського району Львівської області протоієрея Ярослава Лотиша. «Жителі села Стенятин Сокальського району Львівської області, що сповідують Православну віру, — говориться у листі, — на протязі тривалого часу (1994 — 2004 роки) піддаються гонінню з боку районної державної адміністрації міста Сокаля за те, що є православними. Влада відібрала в нас храм, та передала його УГКЦ. Ми побудували собі невеличку церкву, але і її місцеві посадовці через суд хочуть передати у власність УГКЦ. Тільки в цьому році вже три рази відбувалися судові засідання, під час яких віруючих спробували залишити без приміщення. Щиро просимо захисту і допомоги Вашого Блаженства!»
27.02.2004. СУМЫ. ПРЕЗИДЕНТ УКРАИНЫ ЛЕОНИД КУЧМА ПОДАРИЛ ИКОНЫ СОФРОНИЕВСКОМУ МУЖСКОМУ И МОЛЧАНСКОМУ ЖЕНСКОМУ МОНАСТЫРЯМ
Во время визита на Сумщину Президент Украины Леонид Кучма посетил храмы Путивльского района. Как передает радиостанция «Всесвіт» со ссылкой на информагентство «Контекст-медиа», в Софрониевском мужском монастыре Президент осмотрел храм в честь пророка Ильи и ознакомился с его архитектурой. Леонид Кучма подарил монастырю икону святителя Николая Чудотворца. Позже Президент посетил Молченский женский монастырь: осмотрел главный монастырский храм в честь Рождества Пресвятой Богородицы, ознакомился с его историей и жизнью насельников. Этому храму Президент также подарил икону.
Затем Президент и сопровождающие его лица побывали в селе Новая Слобода и возложили цветы к памятнику жителям района, погибшим в годы Великой Отечественной войны. 6 июня 1942 года на этом месте было расстреляно 586 человек. Находясь на Сумщине в 2001 году, Президент Украины дал поручение облгосадминистрации оказывать содействие в восстановлении монастырей на путивльской земле. Восстановлением монастырей занимается областной благотворительный фонд «Вечность», президентом которого является жена губернатора Сумской области Ирина Щербань. По ее словам, ни одной копейки бюджетных средств на восстановление монастырей не было потрачено, они ведутся силами многочисленных спонсоров и меценатов. Софрониевский мужской монастырь — самый старый среди существующих обителей в области. Временем его создания считается конец 1405 года, когда, по словам летописца, на Чудной горе состоялось явление иконы Божьей Матери. Монастырь пережил несколько разрушений, был воскрешен в 1653 году силами отца Софрония, в честь которого и назван. Строительство Свято-Рождества Богородицы Молченского женского монастыря началось в конце XVI столетия. Заключительный этап формирования архитектурного ансамбля обители приходится на 1863 -1876 годы. В начале XX века монастырь был закрыт, пожаром уничтожена большая библиотека, иконостас и ряд зданий. За последние два года была реконструирована колокольня, трапезная, начато восстановление основных культовых сооружений. В мае 2000 года монастырь включен в Национальную программу сохранения и использования памяток архитектуры и исторических мест. В перспективе здесь планируется создать музей истории этой святыни.
Радиостанция «Всесвіт»
01.03.2004. КИЕВ. НАРОДНЫЙ ДЕПУТАТ УКРАИНЫ АЛЕКСАНДР МОРОЗ НАГРАЖДЕН ОРДЕНОМ ПРЕПОДОБНОГО НЕСТОРА ЛЕТОПИСЦА
Указом Предстоятеля Украинской Православной Церкви Митрополита Киевского и всея Украины Блаженнейшего Владимира за заслуги перед Украинской Православной Церковью и в связи с 60-летием со дня рождения известный политический и государственный деятель народный депутат Украины Александр Мороз награжден орденом преподобного Нестора Летописца.
За время своей многолетней государственной и общественной деятельности Александр Александрович постоянно содействовал Украинской Православной Церкви, считая ее исторической Церковью нашего народа, хранительницей его веры и культуры, утверждал принципы законности и демократии.
04.03.2004. САРНЫ. ГУБЕРНАТОР РОВНЕНСКОЙ ОБЛАСТИ ОБЕЩАЕТ ПОЛОЖИТЬ КОНЕЦ БЕСЧИНСТВАМ РАСКОЛЬНИКОВ
Епископ Сарненский и Полесский Анатолий встретился с председателем Ровненской облгосадминистрации Николаем Сорокой. Владыка Анатолий проинформировал его о религиозной ситуации в Полесской епархии, в частности о бесчинствах, творимых сторонниками УПЦ КП в отношении Александро-Невской общины и Свято-Михайловского собора г. Костополь. Владыка рассказал также о разбойничьем нападении на священников УПЦ с использованием слезоточивого газа и применением физического насилия (по фактам нападения возбуждено шесть уголовных дел). Он обратил внимание губернатора на позицию народных депутатов Украины Сергея Олексиюка и Юрия Ширко, которые, наблюдая за разбойничьими действиями и надругательством над святынями, не только не призывали налетчиков к порядку, а, напротив, подстрекали их. Губернатор заверил правящего архиерея в том, что будут приняты все необходимые меры для урегулирования ситуации и обеспечения безопасности священнослужителей, и дал соответствующие указания правоохранительным органам.
12.03.2004. КИЇВ. ДЕПУТАТИ ПРОПОНУЮТЬ СКАСУВАТИ ПІЛЬГИ РЕЛІГІЙНИМ ОРГАНІЗАЦІЯМ ПО СПЛАТІ ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ
Парламентський Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти у першому читанні законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про плату за землю» (реєстр. № 4564, автори — н.д. О. Борзих, М. Гладій).
Даним законопроектом передбачається скасування пільг по платі за землю всім без винятку підприємствам, установам та організаціям, у тому числі і релігійним організаціям. На думку авторів проекту, таким чином вдасться врегулювати питання щодо раціонального використання земельних ділянок в частині створення рівних умов для всіх власників та землекористувачів по сплаті земельного податку.
За інформацією Інституту Релігійної Свободи, 11 березня ц.р. питання внесення змін до статті 12 Закону України «Про плату за землю» було обговорено на зустрічі керівників та представників християнських церков України. З порозумінням ставлячись до ініціативи народних депутатів щодо призупинення необґрунтовано наданих протягом 1997–2002 років пільг певним суб’єктам підприємницької діяльності щодо сплати земельного податку, учасники зустрічі не погодились з позицією депутатів у цьому питанні по відношенню до релігійних організацій.
Згідно чинного законодавства України релігійні організації є неприбутковими і утримуються виключно за рахунок добровільних пожертвувань. Релігійні організації за своїм покликанням виконують важливу соціально значущу роботу по задоволенню релігійних потреб громадян, сприяють утвердженню в суспільстві загальноприйнятих моральних норм і принципів, що у свою чергу сприяє демократичному розвиткові країни.
«Інститут Релігійної Свободи»
16.03.2004. КАМЕНЕЦ-ПОДОЛЬСКИЙ. НАЛАЖИВАЕТСЯ СОТРУДНИЧЕСТВО ДУХОВЕНСТВА ЕПАРХИИ С ОРГАНАМИ МЕСТНОГО САМОУПРАВЛЕНИЯ
В епархиальном управлении состоялась встреча епископа Каменец-Подольского и Городокского Феодора с заместителем председателя облгосадминистрации Евгением Костиным. В ходе беседы обсуждались пути сотрудничества местных органов власти с духовенством епархии. Евгений Костин пообещал помогать священникам в деле возрождения духовности в регионе.
17.03.2004. РІВНЕ. АРХІЄПИСКОП ВАРФОЛОМІЙ НАДІСЛАВ ПОДЯЧНОГО ЛИСТА НА ІМ’Я НАЧАЛЬНИКА УМВС У РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Архієпископ Рівненський і Острозький Варфоломій надіслав подячний лист на ім’я начальника Управління внутрішніх справ України в Рівненській області генерал-майора Михайла Цимбалюка, в якому щиро дякував працівникам міліції за допомогу, проявлену під час перебування у Рівненській єпархії чудотворної ікони Богоматері «Всецариця».
Як відомо, у Рівному вклонитися до святині прийшло більше ста двадцяти тисяч вірних. «Ми приносимо щиру вдячність за те, що представники міліції з честю справились з поставленим завданням, забезпечуючи порядок і стабільність», — вказується у подячному листі.
Прес-служба Рівненської єпархії