Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

КИЇВ. Коментар голови Синодального юридичного відділу УПЦ з приводу рейдерських дій розкольників

Останнім часом почастішали випадки силового захоплення храмів та незаконної зміни підлеглості парафій Української Православної Церкви. Основним аргументом нападників є те, що громада (міста або села) вирішила, — змінити конфесійну належність релігійної громади (парафії) Української Православної Церкви. При тому, всі відомі захоплення здійснено на користь розкольницької, самопроголошеної та невизнаної світовим Православ’ям, так званої УПЦ КП.

Статтею 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» чітко визначено, що держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості. Тобто право визначати підлеглість або змінювати її належить виключно релігійній громаді.

На жаль, у вказаних випадках захоплень відбувається підміна понять і релігійну громаду ототожнюють з територіальною громадою. За такою логікою, достатньо проживати в тому чи іншому населеному пункті, щоб мати право вирішувати долю будь-якої релігійної громади цього населеного пункту, і не важливо, яку віру ти сповідуєш, та до якої церкви ходиш. Саме цим в принципі і зловживають представники УПЦ КП, організовуючи так звані голосування, або збори села, на яких вирішують питання про зміну підлеглості релігійної громади, після чого, як правило, відбувається захоплення храму. Прикро, але за такою схемою можна змінити підлеглість не тільки релігійної громади (парафії) УПЦ, а й всім іншим релігійним організаціям, що діють на території України.

 За таких обставин маємо класичні ознаки рейдерства, що полягають у протиправному силовому захопленні чужого майна (храмів, допоміжних споруд, богослужбового начиння), незаконній зміні керівних органів та незаконному внесенні змін до статутних документів релігійної громади (парафії).

 Релігійна громада як юридична особа має свій статут, який визначає процедуру прийняття рішень, та порядок обрання або переобрання її керівних органів. Але більшість протоколів, що протягом останніх місяців подають на реєстрацію змін, прийняті з порушенням статуту релігійної громади, і переважно в цьому беруть участь особи, які не мають на це повноважень, або взагалі не є членами релігійної громади. Також має місце і підробка документів. Непокоїть, що на підставі незаконних протоколів органи державної влади все одно проводять реєстрацію змін.

 Безумовно, що ці захоплення викликають обурення, навіть у невіруючих людей. Але аналіз фактів, так званих переходів приводить до певних висновків, які говорять самі за себе. По-перше — це силове захоплення; по-друге — воно звершується при безпосередній участі священнослужителів так званої УПЦ КП; по-третє — наявне втручання і підтримка місцевої державної влади.

 Протоієрей Олександр Бахов