01.03.2005. ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ. Відбулася науково-теоретична конференція, присвячена 100-річчю демократичної революції 1905 року
У Хмельницькому інституті МАУП відбулася науково-теоретична конференція «Громадсько-політичне та суспільно-культурне життя України на початку ХХ сторіччя (з нагоди 100-річчя демократичної революції 1905 року). З благословення архієпископа Хмельницького і Шепетівського Антония у роботі конференції взяли участь представники Хмельницької єпархії – протоієрей Олександр Дацюк та протоієрей Сергій Причишин.
Протоієрей Олександр Дацюк виступив з доповіддю «Основні напрямки реформ, які назріли у церковному житті на початку ХХ ст. (За матеріалами
церковної періодики)», у якій, зокрема зазначив, що, «…оглядаючи церковну періодику початку ХХ сторіччя, не можна не звернути увагу на зміст статей й богословських робіт, написаних на злобу дня. Церковна публіцистика початку ХХ сторіччя почала піднімати важливі й наболілі питання, які згодом вирішувалися на Помісному Соборі 1917-1918 рр., діяльність якого припинили більшовики, але багато з постанов якого мають унікальне значення для Церкви й сьогодні. Так, багато рішень цього собору найшли практичне застосування, увійшовши до Основ соціальної концепції Церкви, прийнятої 16 серпня 2000 року на Ювілейному соборі». Серед питань, які освітлювалися у доповіді, були питання реформ духовної освіти, церковного богослужіння, регламентації церковними правилами різних випадків приватного життя кліриків та мирян та багато, багато інших. Основним питанням, яке турбувало передову частину мирян й духовенства початку ХХ ст., було питання відродження патріаршества, яке 5 листопада 1917 року було відновлене в особі Святішого Патріарха Тихона (Бєлавіна)… Помісний Собор 1917-1918 рр., роботу якого так і не було завершено з відомих причин, був викликаний бажанням реальних позитивних реформ церковного життя, але більшовики поставили перед Православною Церквою у той час лише одне питання і це вже не було питання реформ, або удосконалення певних церковних структур та інститутів – це було просте питання виживання у безбожному режимі, який боротьбу за владу поєднав з боротьбою проти Церкви, яка для прихильників діалектичного матеріалізму стала ідеологічним супротивником. Вважалося, що Церква, будучи потенційно опозиційною, згідно основ свого світогляду, буде захищати старий державний устрій, тому було вирішено її знищити у першу чергу.
У доповіді протоієрея Сергія Причишина «Боротьба церкви за політичну свободу на початку ХХ ст.» був даний вичерпний аналіз церковного життя на поч. ХХ ст., приведені історичні документи, які свідчили про активну громадянську позицію церковної ієрархії щодо політичних процесів, також приділено багато уваги діянням Помісного Собору 1917-1918 рр. й питанню обрання патріарха. Були досліджені причини, які довгий час перешкоджали почати роботу Собору, позиція щодо скасування «Духовного регламенту» й відновлення патріаршества як імператора Миколи ІІ, так і великої частини тодішньої інтелігенції, для якої впровадження «Духовного регламенту» зі сторони Петра І вважалося позитивним новаторством, тож вони свідомо й гальмували повернення Церкві канонічно-вірної ієрархічної структури.
Всього у конференції взяли участь більше 65 доповідачів. Усі учасники були задоволені роботою і всебічним науковим аналізом подій початку ХХ ст., деякі доповідачі давали несподівану оцінку тодішнім подіям, багато матеріалів про ситуацію у Подільському регіоні на початку ХХ ст. слухачі почули уперше.