Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

Хроника служения Предстоятеля УПЦ, май — июнь

ОФИЦИАЛЬНАЯ ХРОНИКА

15.05.2006. РІВНЕ. Предстоятель Української Православної Церкви відвідав скит Свято-Миколаївського Городоцького жіночого монастиря
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир побував у Свято-Вознесенському скиту Свято-Миколаївської Городоцької жіночої обителі, де звершив молебень на початок будівництва монастирського храму — Свято-Вознесенського, фундамент якого уже закладено. Митрополит Володимир побажав будівничим і сестрам обителі помочі Божої в доброму початку будівництва і скорому його закінченні. Під час відвідин монастиря Блаженнішого Владику Володимира супроводжував архієпископ Рівненський і Острозький Варфоломій. Керуючий єпархією подякував Предстоятелю Української Православної Церкви за нанесений візит, побажав Його Блаженству многая лета та запросив освятити Вознесенський храм після його зведення.
Прес-служба Рівненської єпархії

17.05.2006. ХМЕЛЬНИЦКИЙ. Блаженнейший Митрополит Владимир посетил Преображенский женский монастырь
В день Преполовения Пятидесятницы Предстоятель Украинской Православной Церкви молился в храме Свято-Преображенской женской обители в селе Головчинцы Летичевского района Хмельницкой области. Именно в этом храме много лет назад будущий архипастырь принял таинство Святого Крещения. В сослужении священнослужителей области Блаженнейший Митрополит совершил Божественную литургию, после которой поздравил клириков епархии, насельниц монастыря и прихожан с праздником. В своем архипастырском слове Митрополит Владимир поблагодарил игумению Любовь (Пихур) и монахинь за теплый прием и пожелал, чтобы благодать Господа нашего Иисуса Христа никогда не покидала святую обитель.

18.05.2006. ВІННИЦЯ. Блаженніший Митрополит Володимир освятив хрести для новозбудованого храму Немирівського ставропігійного жіночого монастиря
Блаженніший Володимир, Митрополит Київський і всієї України, з архіпастирським візитом відвідав Вінниччину і, зокрема, побував у Немирівському Свято-Троїцькому ставропігійному жіночому монастирі, де у співслужінні священиків регіону здійснив чин освячення хрестів для новозбудованого храму на території обителі. Після закінчення богослужіння Блаженніший Владика звернувся зі словом настанови до насельниць і прихожан монастиря: «Незабаром хрести, що ми сьогодні освятили, прикрасять цей монастирський храм. Сподіваюся, що з роками збільшуватиметься кількість людей, які будуть знаходити втіху в цьому святому місці. Бажаю всім, хто трудиться тут, Божої допомоги та натхнення». Насельниці монастиря подякували Блаженнішому Митрополиту Володимиру за опіку над святинею та архіпастирські молитви за черниць і прихожан.
Прес-служба Вінницької єпархії

21.05.2006. КИЇВ. Блаженніший Митрополит Володимир молився за упокій співвітчизників, розстріляних у Биківнянському лісі
Предстоятель Української Православної Церкви очолив Божественну літургію в Успенському соборі обителі. Блаженніший Митрополит Володимир, священики міста Києва та насельники Києво-Печерської Лаври молилися за упокій жертв політичних репресій, чиє життя обірвалося в Биківнянському лісі.
У своєму слові по закінченні богослужіння Предстоятель нашої Церкви наголосив на важливості справжнього церковного євхаристичного поминання: «Цього дня традиційно влаштовуються мітинги та вечори пам’яті. І це важливо, адже дає можливість передати історичні відомості про наше минуле з покоління в покоління. Але найважливіше для тих людей, чиє життя обірвала репресивна машина, щоб рідні та близькі молилися за їхні душі».

22.05.2006. КИЕВ. Блаженнейший Митрополит Владимир возглавил праздничное богослужение в честь перенесения мощей святителя Николая Мирликийского, чудотворца
Богослужение состоялось в Свято-Успенском соборе Киево-Печерской Лавры. Предстоятелю Украинской Православной Церкви сослужили представители лаврского и академического духовенства. Обратившись к верующим, Блаженнейший Владыка отметил: «Истина Божия руководила всеми святыми, сподобившимися уже ныне лицезреть Бога и сиять светом святости. Истина Божия — одна, но каждый святой прославился и сияет чем-то особенным. Руководствуясь одной истиной, люди по-разному, в меру своих сил и способностей, воплощали в своей жизни идеал благочестия, чистоты и святости. Одни угодники Божии прославились подвигами поста и молитвы, другие — терпением, третьи — делами любви и милосердия, иные — своей преданностью Господу и любовью к ближнему, а многие — кровью своей и своей жизнью свидетельствовали о бессмертной истине Божественной, освятившей их и прославившей. Но, пожалуй, можно с уверенностью сказать, что ныне чтимый вселенский святитель и чудотворец Николай воплотил в себе почти все возможные для человека на земле добродетели и этими добродетелями сияет христианскому миру. Прошло уже 17 столетий с тех пор, как жил на земле и подвизался святитель Николай. Но он по-прежнему для всех живой. Он слышит всякую просьбу человеческую и, по данной ему от Бога благодати, не только удовлетворяет наши прошения, но и предваряет их. Он помогает людям на суше и на воде, в темницах и в лечебницах. Он помотает каждой семье, каждому человеку, призывающему его святое имя. Он помогает Церкви и обществу”.

22.05.2006. КИЇВ. У Києво-Печерській Лаврі відкрилась виставка раритетів творів Тараса Шевченка з зібрання Блаженнішого Митрополита Володимира
22 травня Україна відзначила 145-ту річницю перенесення тіла Т. Г. Шевченка в Україну. У Свято-Успенському соборі Києво-Печерської Лаври відбулась панахида за Тарасом Григоровичем Шевченко. Службу очолив Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Володимир, Митрополит Київський і всієї України.
Після панахиди у виставковій залі при Свято-Успенському соборі відкрилась виставка „І мене в молитвах своїх пом’яни”, на якій була репрезентована особиста колекція Шевченкіани Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Володимира.
Зібрання Владики є вагомим внеском у вітчизняну Шевченкіану. Окраса колекції — раритетні видання „Кобзаря”, серед яких — прижиттєве 1860 р. Серед прижиттєвих видань творів Т.Г. Шевченка у зібранні „Записки о Южной Руси” П. Куліша (1857 р.), де було надруковано „Наймичку” (перша публікація за часів заслання поета); альманах „Хата” П. Куліша (1860 р.) з автографом Бориса Грінченка, перший український журнал „Основа” (17 номерів за 1861-1862 рр.) та ін.
Колекція репрезентує видання біографів Т.Г. Шевченка: М. Чалого, О. Кониського, Б. Лепкого, М. Костомарова. Про унікальність колекції свідчить добірка О. Андрієвського, М. Комарова, В. Аскоченського , І. Тургенєва, М. Полянського, а також письменників „ розстріляного відродження”: М. Зерова, С. Єфремова, П. Пилипова, М. Драй-Хмари, видання яких вилучались одночасно з фізичним знищенням авторів. У зібранні представлені рідкісні альманахи і збірники, присвячені Кобзареві. Вражає географія цих видань: від Києва, Львова, Одеси, Коломиї, Харкова до Москви, Санкт-Петербурга, Ташкента, Баку; від Відня, Лейпцига, Праги, Константинополя, Берліна до Нью-Йорка, Торонто, Сан-Паулу. Викликають інтерес шевченкознавчі розвідки іноземними мовами: німецькою, чеською та ін.
Значну частину колекції складає іконографія, в яку входять ілюстровані періодичні видання, друковані літографії, листівки кін. XIX – поч. ХХ ст. Окрасою портретної галереї є етюд народного художника СРСР, академіка М. Божія до його знаменитої картини „Думи мої, думи…” (НХМУ).
Колекція Блаженнішого Митрополита Володимира нараховує близько 500 експонатів. Вони мають велику культурно-мистецьку вагу.
Відкриваючи виставку, Блаженніший Митрополит Володимир зазначив: “Тарас Шевченко — особистість, яка вражає своєю любов‘ю до України. Думаю, що Шевченко не боявся смерті, тому що був віруючою людиною, але він мріяв про те, щоб спочивати в українській землі. І це збулося з Божого благословення 145 років тому, коли із Санкт-Петербурга через Київ до Канева були доставлені останки Великого Кобзаря, які тепер назавжди спочивають у рідній для нього землі. Життя і творчість Шевченка свідчать про любов до України, до кожної людини, вказують на те, що потрібно берегти Батьківщину, бо вона у нас одна на всіх. Нам є багато чому повчитися у Кобзаря. Тож будьмо свідомі своїх високих обов‘язків, своєї любові до рідної України, щоб і ми спромоглися любити її так, як любив її Тарас Григорович Шевченко”.
Важливість постаті Тараса Шевченка відзначив і ректор Київських духовних академії і семінарії професор-протоієрей Миколай Забуга: “Сьогоднішньому дню ціна велика. Нарешті така визначна для українського народу дата проводиться в належному місці і належним чином. Людина, як і притча, міряється не довжиною і не об‘ємом, а змістом. Зміст Тараса Шевченко як людини, поета, громадянина великий. Шевченко по духу для Лаври не чужий. У його поезії прослідковується устремління до Бога, до Святої Церкви. Про це свідчать збірники видатного поета. По роках видання ці книги — історія, але по духу — майбутнє України. Хочу подякувати всім, хто прилучився до цієї виставки, насамперед Вам, Ваше Блаженство, за те, що поділилися всім, чим володієте, щоб громадськість і паломники Лаври змогли побачити, як Православна Церква сприймає великого українського поета. І щоб всі, хто тут побував, знали, що Православна Церква любить свого видатного сина, який закликав любити Бога, нашу Україну і всім нам бути разом. Від нашого ставлення до великої спадщини Кобзаря залежить і майбутнє України”.
У інтерв‘ю прес-службі УПЦ настоятельниця одеського Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря ігуменя Серафима (Шевчик) зазначила: “Сьогоднішні заходи відбулись за благословенням Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України. Ми вже проводили виставку, присвячену 190-ій річниці з дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Адміністрація заповідника Києво-Печерської Лаври пішла нам назустріч. Митрополія разом з декількома національними музеями створила експозицію в приміщенні виставкової зали при Свято-Успенському соборі Києво-Печерської Лаври. Були представлені раритети з особистої колекції Його Блаженства та колекції Національного художнього музею, Національного музею Т.Г. Шевченка, Музею Івана Гончара та інших. Знову і знову ми працюємо над цією темою, збираємо історичні дані, поповнюємо колекцію, котра розростається, адже виходять цікаві наукові розвідки наших церковних діячів. Багато уваги цьому питанню приділяє Київська духовна академія.
Акція “І мене в молитвах своїх пом‘яни…”, що відбулася нині, має велике значення, тому що ми молитовно пом‘янули людину, яка сповідувала християнську віру, творила з іменем Господа і внесла неоціненний вклад в духовну і культурну скарбницю нашого народу. Ми відчули, як щиро возніс свої молитви Блаженніший Митрополит Володимир, а з ним лаврські ченці, академічне духовенство і всі віруючі. Блаженніший Владика з великою повагою ставиться до постаті Тараса Шевченка. Про це свідчить та увага, яку Предстоятель нашої Церкви приділяє усьому, що пов‘язано з Кобзарем. Блаженніший Володимир розповідав, як матір у дитинстві співала йому пісні на вірші поета, і це тепло залишилося у його душі. Треба також підкреслити, що виставка має високу мистецьку цінність, тому що представлені раритети розкривають життєвий шлях поета, його велику духовну спадщину. Про це ми нещодавно говорили з міністром культури паном Ліховим. Щойно я приїхала з Одеси, де проводяться Шевченківські дні, саме з Одеси починається велике шевченківське свято під назвою “І мене в сім‘ї великій, в сім‘ї новій, вольній не забудьте пом‘янути не злим, тихим словом…” У міській філармонії відбувся урочистий вечір. Ми спілкувалися з міністром, і він сказав, що за підбіркою, за кількістю експонатів, за смаком, з яким формувалася ця експозиція, їй немає рівних. Така компетентна оцінка є визнанням мистецької ваги зібрання Блаженнішого”.
Серед гостей були присутні відомі науковці. Академік Петро Толочко теж висловився з приводу відкриття виставки: “Я захоплений і вражений громадянською позицією Блаженнішого Митрополита Володимира. Це в традиціях Руської, а потім і Української Православної Церкви збирати книги. Ще з часів митрополита Іларіона і Ярослава Мудрого книги збирали на Русі. Книги шанувались за їх мудрість, глибину, і вважалося, хто їх читає, той бесідує з Богом. Я вже не на першій виставці із зібрань Блаженнішого Володимира і вважаю, що чим більше ми будемо звертатись до своїх духовних джерел, до спадщини Кобзаря, тим духовно чистішими ми будемо, тим світліший шлях розстелиться перед нами”.
На завершення відбулась презентація музичного диску “Тарасова пісня” у виконанні хору Київської духовної академії під керівництвом ієродиякона Романа Підлубняка. Диск пісень на вірші Т. Г. Шевченка записано за благословенням Блаженнішого Митрополита Володимира.
Андрій Коваль

24.05.2006. КИЕВ. Блаженнейший Митрополит Владимир принял руководителей МВД Украины и Грузии
Министр внутренних дел Украины Юрий Луценко и замминистра МВД Грузии Константин Кемулария обсудили с Предстоятелем УПЦ проблемы взаимоотношений верующих и правоохранительных органов, действия милиции во время межконфессиональных конфликтов. Особо было отмечено стремление раскольничьих группировок в Украине паразитировать на братских отношениях между православными народами, в частности попытки отлученного от Церкви Михаила Денисенко (Филарета) использовать Грузинскую Православную Церковь для своей легитимизации. К. Кемулария расценил такие действия раскольников как аморальные. По его словам, грузинская власть полностью поддерживает позицию Грузинской Православной Церкви, изложенную в ее официальных документах, согласно которым Грузинская, как и все другие Православные Церкви мира, признают в Украине лишь законную, каноническую Церковь — УПЦ.

26.05.2005. КИЕВ. Блаженнейший Митрополит Владимир присутствовал на открытии первой сессии нового парламента
По приглашению руководства Верховной Рады Предстоятель Украинской Православной Церкви посетил торжественное открытие первой сессии пятого созыва высшего законодательного органа страны. В заседании приняли участие Президент Украины Виктор Ющенко, Кабинет Министров, главы дипломатического корпуса. Были оглашены итоги парламентских выборов. Согласно Конституции правительство Юрия Еханурова сложило свои полномочия перед парламентом. Президент обратился к парламентариям с речью, в которой отметил, что в новый Кабинет Министров должны войти те, «кто способен объединить нацию, дать толчок экономическим реформам, обеспечить безусловное соблюдение прав и свобод человека». На торжественном открытии сессии присутствовал также полномочный представитель УПЦ в Верховной Раде архиепископ Львовский и Галицкий Августин.

26.05.2006. КИЕВ. Блаженнейший Митрополит Владимир провел заседание Ученого совета Киевской духовной академии
В этом году в Киевской духовной академии защищены 38 диссертаций на соискание ученой степени кандидата богословия. На совещании были утверждены темы будущих кандидатских и дипломных сочинений, обсуждены проблемы реформирования православных духовных школ. Предполагается, что в будущем обучение в семинарии продлится на один год, станет пятилетним, а обучение в академии, напротив, сократится с четырех до трех лет.

29.05.2006. КИЕВ. Блаженнейший Митрополит Владимир наградил советника посольства России в Украине С. Кузнецова высоким церковным орденом
Указом Блаженнейшего Митрополита Владимира советник посольства Российской Федерации в Украине Сергей Кузнецов награжден орденом Украинской Православной Церкви — Святого равноапостольного князя Владимира I степени. Так отмечены труды замечательного дипломата по укреплению дружбы и сотрудничества между нашими народами и государствами, его участие в многочисленных совместных с УПЦ научных, просветительских и благотворительных проектах и в связи с окончанием его работы в Украине. Награждение состоялось в резиденции Предстоятеля Украинской Православной Церкви Блаженнейшего Митрополита Владимира. Вручив орден, Его Блаженство поблагодарил Сергея Сергеевича за многочисленные благотворительные проекты, которые он курировал во время своего пребывания в должности советника посольства РФ в Украине. Митрополит пожелал ему Божией помощи, крепкого здоровья и многолетия.
В ответном слове Сергей Кузнецов поблагодарил Блаженнейшего Митрополита Владимира за столь высокую оценку его трудов и отметил, что всегда будет с теплом в сердце вспоминать Украину и ее древние святыни.
Пресс-служба УПЦ поздравляет Сергея Сергеевича с высокой наградой и желает ему успехов в дальнейшей дипломатической службе.

29.05.2006. ПРАГА. Епископ Мукачевский и Ужгородский Агапит принял участие в интронизации Блаженнейшего Христофора
28 мая в пражском кафедральном соборе во имя святых равноапостольных Кирилла и Мефодия состоялась интронизация Блаженнейшего Христофора, архиепископа Пражского, митрополита Чешских земель и Словакии.
В торжествах по случаю интронизации нового Предстоятеля Православной Церкви Чешских земель и Словакии приняли участие официальные делегации всех Поместных Православных Церквей. Перед началом Божественной литургии иерархи Православной Церкви Чешских земель и Словакии поднесли новоизбранному митрополиту голубую мантию, белый клобук, вторую панагию и митрополичий жезл. За Литургией, при пении Трисвятого, митрополит Христофор был торжественно возведен на горнее место.
По окончании богослужения были зачитаны приветствия Патриарха Константинопольского Варфоломея, Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Алексия, глав других Поместных Православных Церквей. По благословению Блаженнейшего Митрополита Владимира в торжествах принял участие епископ Мукачевский и Ужгородский Агапит, который от имени Украинской Православной Церкви передал приветствия и поздравления Блаженнейшему Митрополиту Христофору.
Православная Церковь Чешских земель и Словакии (до 1992 года — Чехословацкая Православная Церковь) получила автокефалию от Русской Православной Церкви в 1951 году. Сегодня она состоит из четырех епархий, которые объединяют 166 приходов со 184 храмами на территории Чехии и Словакии.
Митрополит Христофор родился в 1953 году в Праге. В 1974 году был рукоположен в сан диакона, затем в сан священника. Богословское образование получил на православном богословском факультете в Прешове (1979 год), в Московской духовной академии (1984 год) и на богословском факультете Афинского университета (1987 год). В 1985 году принял монашеский постриг в Троице-Сергиевой Лавре. В 1987 году Блаженнейшим Митрополитом Пражским Дорофеем был возведен в сан архимандрита. Приходское служение проходил при кафедральном соборе святых Кирилла и Мефодия в Праге. В 1988 году хиротонисан во епископа Оломоуцко-Брненского. В 2000 году был избран архиепископом Пражским и Чешских земель. 2 мая 2006 года, на Соборе духовенства и мирян Православной Церкви Чешских земель и Словакии, избран Предстоятелем этой церкви.
Митрополит Христофор является постоянным участником межправославных и межхристианских конференций, занимается научной и преподавательской деятельностью. Имеет ученые степени доктора богословия и философии. Свободно владеет русским, греческим, немецким и английским языками.
30.05.2006. КИЕВ. Наместник муромского Спасо-Преображенского мужского монастыря вручил Блаженнейшему Митрополиту Владимиру бюст святого Ильи Муромца
Работа над бюстом после 16-летнего перерыва была завершена по инициативе председателя попечительского совета по воссозданию муромского Спасо-Преображенского мужского монастыря Сергея Рябухина. Поддержку в осуществлении этого проекта оказала Счетная Палата Украины и Посольство Российской Федерации в Украине.
Приняв подарок, Блаженнейший Митрополит Владимир обратился к гостям с приветственным словом: «Сердечно благодарю инициаторов и исполнителей, потрудившихся во имя великого поборника веры православной преподобного Илии Муромца, чьи мощи почивают в Ближних пещерах Киево-Печерской Лавры. Будем молить Господа, чтобы Он молитвами преподобного Ильи Муромца даровал нам мир, спокойствие, которые невозможны без истинной братской любви и взаимопонимания». Наместник Спасо-Преображенского монастыря игумен Кирилл, объясняя цель своего визита в Киев, отметил: «Мы привезли поклон от Муромской земли Киеву — матери городов Русских. Просим святых молитв Его Блаженства о нашей древней земле, о нашем городе, который близок Киеву, ибо первый муромский князь святой страстотерпец Глеб был сыном равноапостольного князя Владимира, крестившего Русь. В этом году мы празднуем 910 лет со дня первого упоминания о монастыре в древней летописи. И мы рады свидетельствовать, что святость Руси, которая пришла к нам из Киева, не угасла». Игумен Кирилл и Сергей Рябухин испросили благословения Его Блаженства на проведение в Киево-Печерской Лавре презентации сорока томов факсимильного издания Летописного свода времен XVI века, работу над которыми планируется завершить к концу текущего года.
Реконструкция облика святого богатыря и подвижника Киево-Печерского Ильи Муромца была начата в 1990 году главным специалистом Московского бюро судебно-медицинской С.А. Никитиным. Восстановление по мощам преподобного, упокоенным в Ближних пещерах Киево-Печерской Лавры, было произведено по гипсовой копии лицевой части головы и рентгенограммам черепа. Согласно экспертизе, прп. Илия Муромец был ростом 177 см., упокоился предположительно в 1188 году в возрасте старше 50 лет. При рентгенологическом исследовании выявлены признаки патологических изменений позвоночника, следы давних прижизненных переломов ключицы и ребер. Иными словами, экспертиза подтверждает как летописные сведения о святом, так и народные сказания о великом древнерусском богатыре, совершившем множество подвигов и ставшем в конце жизни насельником Свято-Успенской Киево-Печерской Лавры.
Бюст по реконструкции С. Никитина изготовлен Попечительским советом Спасо-Преображенского монастыря г. Мурома, родины Ильи Муромца.
Символично, что акция состоялась накануне Дня Киева, «матери городов русских».

06.06.2006. КИЇВ. Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Володимир привітав співробітників вітчизняних ЗМІ з Днем журналіста
У вітальному слові до представників мас-медіа Предстоятель Української Православної Церкви зазначив: «На вас покладена почесна місія доносити до людей правду про події, що відбуваються у суспільстві. Вам довіряють, до вас звертаються про допомогу, на вас сподіваються. Все це робить вашу місію почесною і навіть священною. Бажаю вам мудрості та Божої допомоги. Вам, як нікому, потрібно завжди бути впевненими у собі і знати відповіді на гострі запитання. Від імені ієрархів, священнослужителів і благочестивих мирян Української Православної Церкви вітаю вас з професійним святом. Нехай найбільшою цінністю для вас буде людина, яка в конкретний момент потребує вашої допомоги. Бажаю мужності, аби ви не боялися не лише говорити правду, але й сміливо підписувалися під промовленим. Оцінюйте об’єктивно все, що відбувається, а Всемилостивий Господь не залишить Своєю милістю вас і тих, заради кого ви живете в цьому світі».