25.06.2011. ТУЛЬЧИН. Синодальна богословсько-канонічна комісія УПЦ: Прийняття податкового коду не є гріхом
На виконання доручення Священного Синоду Української Православної Церкви від 23 грудня 2010 року (журнал № 53), Богословсько- канонічна комісія при Священному Синоді Української Православної Церкви вивчила з богословської точки зору положення Податкового кодексу України щодо механізму обліку фізичних осіб-платників податків та аргументи віруючих, які через релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
В результаті вивчення Комісія встановила, що, відповідно до статті 63.6 Податкового кодексу, облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами. Особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, мають право сплачувати податки за прізвищем, ім’ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта (стаття 63.6; 63.7). В статті 70.1 зазначено, що облік таких осіб ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб — платників податків за прізвищем, ім’ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Незважаючи на те, що в Податковому кодексі України для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, передбачена альтернативна форма обліку, на адресу Богословсько-канонічної комісії надійшло більше 78 тис. письмових звернень, в яких віруючі виступають проти обліку за серією та номером діючого паспорта. В цих зверненнях міститься твердження про те, що прийняття реєстраційного номері облікової картки платника податків є зреченням від християнського імені. Також в чисельних зверненнях сформульовані наступні прохання:
1. На законодавчому рівні забезпечити добровільність щодо використання електронних засобів ідентифікації громадян.
2. Внести в Податковий кодекс України норми Закону України № 1003 XIV від 16 липня 1999 року, який надає право сплачувати податки за прізвищем, ім’ям, по батькові без присвоєння будь-яких ідентифікаторів (в тому числі за серією та номером діючого паспорта) та без включення в Держаний реєстр фізичних осіб — платників податків.
3. Відмінити норму про необхідність нової відмітки в паспорті для отримання права на облік за серією та номером діючого паспорта.
4. Вважати дійсними всі раніше проставлені відмітки в діючих паспортах громадян, що надають право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера та не бути включеними в Державний реєстр фізичних осіб — платників податків.
5. Не допустити присвоєння податкових номерів немовлятам і неповнолітнім та їх включення в Державний реєстр фізичних осіб-платників податків.
6. Облік фізичних осіб-платників податків вести виключно на паперових носіях.
Богословсько-канонічна комісія, спираючись на попередні рішення Священного Синоду Української Православної Церкви, а також Священного Синоду Руської Православної Церкви, наголошує, що прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків не може кваліфікуватися як відмова від християнського імені. Як прийняття коду, так і відмова від нього не є гріховним діянням. «Ті, хто прийняли ідентифікаційні коди, не повинні розцінюватись як відступники від віри. З іншої сторони, не слід примушувати приймати коди тих, хто свідомо не хоче цього робити» (Послання Священного Синоду Української Православної Церкви від 29 грудня 2003 року).
Разом з тим, Богословсько-канонічна комісія вважає: ті, хто відмовляються від реєстраційного номера облікової картки платника податків повинні мати право на альтернативну форму обліку. Прохання, що сформульовані в чисельних зверненнях віруючих, виходять за коло богословсько-канонічних питань і мають розглядатися в юридично-правовій площині. Комісія готова передати їх відповідній Синодальній установі Української Православної Церкви для захисту прав віруючих, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Августин, архієпископ Львівський і Галицький,
Голова Богословсько- канонічної комісії при Священному Синоді УПЦ
30 травня 2011 року
25.06.2011. ВІННИЦЯ. Архієпископ Симеон взяв участь у покладанні квітів до Меморіалу Слави