Слово на вручення жезла єпископу Овідіопольському Анастасію, вікарію Одеської єпархії
Преосвященний єпископе Анастасіє!
За сьогоднішньою Божественною Літургією через покладення рук єпископів ти був покликаний до архієрейства, особливого служіння в Церкві — бути взірцем для вірних у слові, в житті, в любові, в дусі, у вірі, в чистоті (1 Тим. 4:12).
Всемилостивий Господь завжди чекає від християн повного послуху до Себе, особливо від єпископів. В Євангелії Господь часто звертається до людини з одним і тим самим закликом: слідуй за Мною. Поклик апостолів у Новому Завіті, і поклик пророків та праведників у Старому Завіті, кардинально відрізняється від поклику інших людей. Господь закликав апостолів, простих рибалок, і вони зразу ж, покинувши сіті, пішли за Ним (Мф. 4:20). Святий апостол Павел, ще будучи Савлом, коли почув голос Спасителя нашого Іісуса Христа, негайно виявив готовність до послуху, сказавши: Господи! Що повелиш мені робити? (Діян. 9:6). Святий пророк Самуїл, навчений первосвященником Ілієм, у видінні Господнім твердо казав: Говори, Господи, бо раб Твій слухає (1Цар. 3:10). А батько всіх віруючих — Авраам — як ми пам’ятаємо, був покликаний з рідного дому, але йому не було навіть сказано, куди саме. Відповідно, він вийшов, не знаючи, куди йде, і пішов, як сказав йому Господь (Бут. 12:4).
Так само чинить Бог і з єпископами. Святитель Миколай Сербський про обрання апостолів каже: Господь не хоче силоміць гнати нас на шлях спасіння, але спочатку надає можливість самим, вільно і за допомогою своєї розсудливості, вибрати спасіння або погибель. Однак коли Бог, Який бачить серця всіх, помітить, що серце християнина схиляється до шляху добра і спасіння, тоді Він рішуче привертає обраних на цей шлях. Коли ж серця наші цілковито ухиляються на шлях погибелі та зла, Бог залишає нас, і сатана стає нашим володарем.
Єпископ має виявляти таку рішучість у відповідь на поклик Спасителя як словом, так і ділом. Один раз прийнявши цей поклик, він мусить бути прикладом для інших, так само як вказані праведники стали взірцем для багатьох вірних. Святитель Димитрій Ростовський говорить про єпископів: Той, хто бажає зігрівати в інших любов до Господа, повинен сам не бути кригою, але полум’яніти, як Серафим, Божественним бажанням. Той, хто бажає просвіщати інших, нехай буде сам не темрявою, а світлом. Тому й Господь говорить пастирям і вчителям у Євангелії: «Ви — світло світу (Мф. 5:14)». І далі він нагадує слова святителя Іоанна Златоустого: Начальнику личить бути світлішим від усякого світила і мати життя нескверне, щоб усі, дивлячись на нього, могли відтворювати його життя у своєму житті.
Преосвященний єпископе Анастасіє! Ти багато разів у своєму житті приймав поклик Господній. У Хрещенні Господь закликав тебе до збереження чистоти через покаяння, в чернечому житті — до досконалості, у священстві — до служіння Йому, у викладанні духовних дисциплін Господь навчив тебе терпіння до інших. Та, відповівши на поклик єпископства, на тебе покладається велика відповідальність, бо ти маєш не тільки зберегти все це, але й примножити через тверду згоду до несіння важкого послуху. Авраам був покликаний зі свого дому, апостоли від своїх сітей, пророк Єлисей зі свого господарства, а ти — покликаний зі свого внутрішнього спокою, щоб слідувати за Христом і отримати великі дари від Нього, рішуче підкоряючись своєму послуху.
Як свого часу у пророка Самуїла був первосвященник Ілій, у пророка Єлисея — пророк Ілля, в апостолів Тимофія і Тита — апостол Павел, так і ти маєш величезну підтримку й допомогу в особі Преосвященного митрополита Одеського і Ізмаїльського Агафангела. Неси рішуче свій єпископський послух, в усьому слухаючись його, як батька. Черпай з його неоціненного досвіду мудрість, набуту ним за багато років вірного служіння Православній Церкві, та вчись від нього завжди бути готовим до запитання: «Господи! Що мені робити?» А у складні моменти життя відповідай: я раб Господній, нехай буде мені по слову Твоєму (Лк. 1:38).
Прийми цей жезл, і нехай він нагадує тобі про рішучість у відповіді на Божественний заклик, щоб через особистий послух Церкві був спасенний ти і твоя паства.
+ОНУФРІЙ,
МИТРОПОЛИТ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ УКРАЇНИ,
ПРЕДСТОЯТЕЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ
27 жовтня 2024 р.
м. Київ
СВЯТОГІРСЬК. Духовенство УПЦ доставили чергову масштабну допомогу на Схід