Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

22.04.2011. КИЇВ. Доповідь Предстоятеля УПЦ на зустрічі Президента України з Главами різних християнських конфесій

Вельмишановний пане Президенте!
Шановні учасники зібрання!
Від Української Православної Церкви вітаю Вас, шановний Вікторе Федоровичу, як віруючу людину, що не соромиться своєї віри і Церкви, з Великим Четвергом. В цей день Господь встановив Таїнство Церкви і заповідував своїм учням перебувати у єдності.
Дякуємо за можливість цього зібрання та спілкування.
Дякуємо Вам, Пане Президенте, та в Вашій особі усій українській Державі, що цього року відзначає своє 20-ліття, за те, що маємо можливість жити тихо і спокійно, вільно і без остраху молитися Богові. За можливість відкрито проповідувати слово Боже як з церковних амвонів, так і за допомогою телебачення, радіо, на площах, в школах, лікарнях та тюрмах.
Дякуємо Вам за те, що особисто не цураєтеся віри наших батьків і благочестивих предків. А також за те, що державну політику щодо релігії та релігійних організацій проводите у відповідності до Конституції України та Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».
Одночасно, хочу зазначити, що маємо ще великий потенціал щодо розвитку співпраці Держави і релігійних організацій у справі служіння нужденним та всьому народові України. Сподіваємося на подальший розвиток системи релігійного виховання та освіти у навчальних закладах усіх рівнів.
Задля підвищення рівня суспільної моралі вбачаємо за необхідне реалізацію загальнонаціональних просвітницьких проектів не тільки в дні підготовки та святкування релігійних свят, що є державними, та славних ювілеїв, таких як 1000-річчя Софії Київської та 450-річчя Пересопницького Євангелія, а й в щоденному інформаційному та навколишньому просторі.
Сподіваємося також на розвиток співпраці Держави і Церкви у соціальному служіння людям, у допомозі хворим, ув’язненим, сиротам та людям з особливими потребами.
Нажаль, маємо декілька проблем, що заважають розвитку соціального служіння Церкви, а вирішення яких залежить від Держави.
По-перше, це проблема реституції, тобто повернення відібраного богоборчою владою церковного майна, як того вимагає справедливість і, рекомендації Ради Європи. Ми не просимо всього і негайно, що колись належало Церкві. Ми не проти існування музеїв і перебування у власності Держави визначних пам’яток нашої історії та архітектури. Ми не закликаємо виселяти в нікуди пацієнтів лікарень та дитячих установ. Але ми просимо ввести мораторій, або зовсім заборонити, приватизацію колишнього майна релігійних організації, що перебуває в державній власності. А також просимо видати відповідне розпорядження або Указ, як колись був виданий Указ Президента, згідно якого розпочався і тривав понад десятиліття, процес повернення культових споруд релігійним організаціям. Розглядаємо в його процесі пошук альтернативних шляхів вирішення проблеми.
По-друге, Українська Православна Церква вже багато років просить надати їй право юридичної особи. Це б сприяло розвитку церковної інфраструктури, її організаційній єдності та надало б можливість, в тому числі, кращої координації соціального, благодійного та просвітницького служіння Церкви. При цьому, ми просимо статус юридичної особи для себе для Української Православної Церкви і залишаємо за іншими релігійними організаціями право такого права не набувати, якщо це суперечить їх внутрішнім настановам чи традиціям.
По-трете, відбулися відповідні зрушення і проводяться дії профільними міністерствами, але до цих пір не вирішене питання визнання державою дипломів і наукових ступенів випускників Духовних навчальних закладів. І це також уповільнює розвиток державно-церковних відносин, бо сьогодні державна школа чи вуз не можуть у повноті співпрацювати з випускниками наших духовних семінарій та академій, кандидатами та докторами богослів’я, бо такими їх визнаємо лише ми – релігійні організації.
І останнє, нашою бідою і болючою раною на тілі українського Православ’я є проблема його розділення. Ми постійно молимося і робимо все можливе, щоб відновити єдність Православ’я в Україні. Це можливо лише на підґрунті Євангелія, традицій та канонів Церкви. Без втручання політики і політиків.
Але незважаючи на існуючу проблему розколу і іноді складні стосунки між конфесіями і релігійними організаціям, ми маємо бути єдиними у захисті традиційних цінностей нашого народу і моралі, у протидії духу секуляризму та нестримному споживанню. Нам – представникам різних релігій і конфесій, треба показувати приклад у служінні ближньому і нужденному.
Ще раз вітаю усіх християн з Великим Четвергом і початком Страсної П’ятниці, богослужіння якої розпочнуться вже сьогодні ввечері. Бажаю усім нам достойно пройти Хресним шляхом Страсного тижня і гідно зустріти Світле Христове Воскресіння – Пасху Господню!

21.04.2011 г.