Прославлення ігумена Воніфатія (Виноградського)
21.02.2011. КИЇВ. Блаженніший Митрополит Володимир очолив урочистості з нагоди причислення до лику святих ігумена Воніфатія (Виноградського)
Блаженніший Митрополит Володимир очолив урочистості з нагоди причислення до лику святих місцевошанованих святих Київської єпархії ігумена Воніфатія (Виноградського) (+27.12.1871 р. ст.ст.), які відбулися у Свято-Пантелеймонівському монастирі міста Києва (Феофанія).
Рішення про це було прийняте на засіданні Священного Синоду УПЦ від 23 грудня 2010 року (Журнал № 39).
Предстоятель Української Православної Церкви звершив Божественну літургію в соборному храмі монастиря.
Блаженнішому Владиці співслужили митрополит Донецький і Маріупольський Іларіон, архієпископи: Білогородський Миколай, Вишгородський Павел, Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій, Запорізький і Мелітопольський Лука, Переяслав-Хмельницький Олександр, єпископи: Уманський і Звенигородський Пантелеімон, Горлівський і Слов’янський Митрофан, Ніжинський і Прилуцький Іриней, Макарівський Іларій, Івано-Франківський і Коломийський Пантелеімон, Яготинський Серафим, Олександрійський і Світловодський Антоній, Васильківський Пантелеімон, Броварський Феодосій, а також духовенство Київської єпархії.
За богослужінням відбулося урочисте прославлення у лику святих засновника Свято-Пантелеімонівської обителі ігумена Воніфатія (Виноградського).
Спершу єпископ Івано-Франківський і Коломийський Пантелеімон зачитав рішення Священного Синоду про внесення ігумена Воніфатія у святці нашої Церкви, а архієпископ Вишгородський Павел – життєпис святого. Далі на середину храму було винесено іконописне зображення преподобного Воніфатія, яким Первосвятитель благословив усіх присутніх.
За Літургією Його Блаженство звернувся до пастви зі словами настанови:
«Готуючи нас до Великого посту, Церква пропонує нам притчу про блудного сина. Історія, що приводиться в Євангельському читанні, є дуже поширеною в нашому суспільному житті, сімейному та особистому, тому в ній йде мова про співробітництво наше з Богом, про можливості кожного із нас пізнати свою гріховність та прийти до ніг Іісусових, щоби Він дав нам сили, щоб звершувати своє спасіння тут на землі. Ми слабкі, але повинні пам’ятати, що Сильніший від нас, Котрий утішить нас та поверне до солодкого послуху, – це Отець наш Небесний. Нехай же наша совість змінюється, коли ми чуємо Слово Боже, життя стає справжнім, а не таким, яким ми його собі мислимо. Нехай Милосердний Господь благословить нас терпінням та смиренням, самоаналізом та самовипробовуванням для того, щоби ми не загинули до кінця, але через все життя досягли небесних приділів», – сказав Предстоятель Української Православної Церкви.
Під час відправи Архіпастир помолився за упокій новопреставленого єпископа Кременчуцького і Лубенського Тихона.
Також за богослужінням Первосвятитель висвятив у священика клірика Київської єпархії диякона Олександра Річка.
Наприкінці Божественної літургії Блаженніший Митрополит Володимир подякував віруючим за спільні молитви та привітав зі святом прославлення у лику преподобних Воніфатія Феофанівського.
На згадку про сьогоднішню подію єпископ Яготинський Серафим подарував Архіпастирю образ прославленого святого.
Ігумен Воніфатій (Виноградський) народився у 1785 році на Херсонщині. Навчався в сільському училищі, потім допомагав у веденні батьківського господарства. Далі відбував військову службу, брав участь у походах 1812 і наступних років. Залишивши військову службу, він деякий час вів з дружиною своє селянське господарство, але потім віддав половину майна дружині, а іншу на церкву і бідним і вирушив до Києва в надії вступити в монастир.
Найняв приміщення під Андріївською церквою і влаштував там странноприїмниці. У 1854 році пострижений у ченці, у 1856 році висвячений в ієродиякона. У 1861 році призначений будівничим скиту Феофанії (нині Свято-Пантелеімонівський монастир), що належав Свято-Михайлівському монастирю. У 1868 возведений у сан ігумена. Відійшов до Господа у 1871 році.
Покійний старець залишив про себе і речову пам’ять. Він зібрав значні кошти на оновлення храму поблизу місця своєї батьківщини, а згодом у Свято-Михайлівському монастирі вибудував новий готель з церквою. У Феофанії на зібрані пожертви ігумен Воніфатій відновив церкву, архієрейський будинок, побудував дві готелі, нову кам’яну церкву, дзвіницю та огорожу.
Пам’ять преподобного Воніфатія звершуватиметься 9 січня за новим стилем.