Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

Архієпископ Митрофан. Церква в сьогоденні


Архієпископ Білоцерківський і Богуславський Митрофан, керуючий справами УПЦ

2009 рік, що завершується, для Української Православної Церкви був багатим на визначні події, які ввійдуть в її новітню історію.
З 25 до 29 січня 2009 року в м. Москві відбувався історичний Помісний Собор Руської Православної Церкви, який обрав нового Святішого Патріарха Московського і всієї Русі. Ним став Високопреосвященніший митрополит Смоленський і Калінінградський Кирил, голова ВЗЦЗ Московського Патріархату. У роботі Собору взяли участь єпископи і представники духовенства, чернецтва та мирян від усіх єпархій Української Православної Церкви.
3 27 липня до 5 серпня цього року новообраний Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил відвідав з Первосвятительским візитом Українську Православну Церкву. По прибутті на Українську землю Святіший Патріарх відправив молебень на Володимирській гірці біля пам’ятника святому рівноапостольному великому князю Володимиру. По звершенні молебню Святіший Патріарх вирушив у Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру, де його зустріла братія обителі на чолі з намісником Лаври Преосвященним Павлом, архієпископом Вишгородським. Того ж дня Патріарх Кирил очолив історичне засідання Священного Синоду Руської Православної Церкви, яке вперше в її історії відбулося в Києво-Печерській Лаврі. У другій половині дня Патріарх зустрівся з Президентом України В.А. Ющенком і взяв участь у покладанні квітів до пам’ятника Слави та пам’ятника жертвам Голодомору 1932-1933 рр. Увечері того ж дня, у переддень пам’яті святого рівноапостольного великого князя Володимира, Святіший Патріарх очолив всеношну в Києво-Печерській Лаврі.
28 липня, в день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, Святіший Патріарх Кирил у співслужінні з Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Володимиром та єпископатом Української Православної Церкви звершив Божественну літургію на соборній площі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври. По завершенні Літургії відбувся хресний хід до Дальніх печер Лаври. З балкону приміщення Київської Митрополії Його Святість звернувся до численних прочан з Первосвятительським словом і преподав усім своє благословення. Увечері того ж дня Патріарх взяв участь у прямому телеефірі в студії ім. О. Довженка.
29 липня у Трапезному храмі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври відбулася зустріч Святішого Патріарха Кирила з єпископатом, духовенством, чернецтвом, мирянами, викладачами та студентами КДАіС, представниками інтелігенції. Згідно рішення Вченої ради Київської духовної академії Святішому Патріарху були вручені диплом і докторський хрест почесного доктора богослов’я Київської духовної академії. Патріарх звернувся до присутніх з архіпастирським словом. У другій половині дня Святіший Патріарх відвідав Свято-Покровський жіночий монастир м. Києва, після чого відбув до м. Донецька.
У Донецьку Його Святість відвідав Спасо-Преображенський кафедральний собор і звершив чин малого освячення собору. 30 липня Святіший Патріарх Кирил прибув у Свято-Успенську Святогірську Лавру і у співслужінні з Предстоятелем Української Православної Церкви Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Володимиром та ієрархами УПЦ звершив Божественну літургію з нагоди святкування Святогірської ікони Божої Матері. Того ж дня Святіший Патріарх відвідав Свято-Миколаївський кафедральний собор м. Горлівки, де правив молебень.
31 липня відвідав Свято-Микільський Василівський монастир, де звершив чин малого освячення Успенського собору. Того ж дня Патріарх прибув до Сімферополя. У Свято-Троїцькому жіночому монастирі звершив молебень перед мощами святителя Луки Кримського, після чого відвідав будівництво Олександро-Невського кафедрального собору і звершив чин освячення накупольних хрестів.
2 серпня, в день пам’яті святого пророка Ілії, Святіший Патріарх Кирил у співслужінні з Блаженнішим Митрополитом Володимиром, єпископатом Української Православної Церкви та ієрархами з Росії, Білорусії, Молдови і дальнього зарубіжжя звершив Божественну літургію у Херсонесі — на місці хрещення святого рівноапостольного князя Володимира.
У другій половині дня Святіший Патріарх прибув літаком до Києва, звідки вирушив до Свято-Троїцького Корецького ставропігійного жіночого монастиря, де його зустріли ігуменя Рафаїла із сестрами обителі та численні прочани. У монастирі Святіший відслужив молебень та заупокійну літію за спочилими настоятельками обителі. Його Святість відвідав також регентсько-катихізаторське училище, що діє при монастирі.
3 серпня у Свято-Троїцькому соборі монастиря Святіший Патріарх звершив Божественну літургію. Далі відвідав Свято-Воскресенський кафедральний собор у м. Рівному та Свято-Миколаївський Городоцький жіночий монастир і виїхав до Луцька. У Луцьку Святіший Владика відвідав храм на честь Всіх Волинських святих. Його зустріли духовенство та віруючі Луцької єпархії на чолі з Преосвященним Нифонтом, митрополитом Луцьким і Волинським.
Увечері того ж дня Його Святість прибув у Свято-Успенський Святогірський Зимненський ставропігійній жіночий монастир.
4 серпня Патріарх Кирил відвідав Свято-Успенський кафедральний собор м. Володимира-Волинського. У другій половині дня Святіший Владика прибув до Свято-Успенської Почаївської Лаври і у Свято-Успенському соборі очолив всеношну напередодні святкування 450-річя принесення на Волинь Почаївської ікони Божої Матері.
5 серпня, в день свята, Патріарх Кирил очолив Божественну літургію на соборній площі Свято-Успенської Почаївської Лаври, По закінченні Літургії Святіший владика звернувся до Блаженнішого Митрополита Володимира, єпископату УПЦ і численних вірян зі словами вітання з нагоди ювілею. По тому освятив новий великий лаврський дзвін.
Того ж дня Святіший Патріарх та супроводжуючі його особи відбули до Москви.
2009 рік, що минає, був ознаменований трьома визначними ювілеями: 450-літтям принесення на Волинь Почаївської ікони Божої Матері, 350-літтям знайдення нетлінних мощей прп. Іова Почаївського та 300-літтям від дня кончини святителя Димитрія Ростовського.
Протягом 2009 року Українська Православна Церква, очолювана її Предстоятелем Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Володимиром, жила повноцінним духовно-благодатним життям, звершуючи місію спасіння українського народу.
Цього року Предстоятель звершив численні архіпастирські візити в єпархії УПЦ та паломницькі подорожі до Святої Землі.
З 26 квітня до 26 травня в Україні перебувала велика всехристиянська святиня — десниця святителя Спиридона Триміфунтського.
З 9 до 14 травня Українську Православну Церкву відвідала делегація Фінляндської Православної Церкви на чолі з її Предстоятелем Архієпископом Фінляндським і всієї Карелії Львом. Делегація відвідала святині м. Києва та Криму.
У 2009 році відбулося 4 засідання Священного Синоду УПЦ, на яких розглядалися поточні питання внутрішнього і зовнішнього життя УПЦ. Засідання Синоду 9 вересня відбулося у Свято-Успенській Почаївській Лаврі.
Найважливішими стали такі рішеннями Священного Синоду:
Єпископом Запорізьким і Мелітопольським призначено вікарія Запорізької єпархії Преосвященного Іосифа (Масленнікова), єпископа Вільнянського (журнал № 19 від 14.04.09 р.).
Створено два нових Синодальних відділи — у справах сім’ї (журнал № 29 від 09.07.09 р.) та у справах пастирської опіки пенітенціарної (тюремної) системи (журнал № 30 від 09.07.09 р.). Головами відділів відповідно призначено Преосвященного Пантелеімона, єпископа Васильківського, вікарія Київської Митрополії, та священика Віктора Яценка, клірика Київської єпархії.
Синодальний відділ „Місія духовної просвіти” реформовано у Синодальний інформаційно-просвітницький відділ УПЦ (журнал № 33 від 09.07.09 р.)
Преосвященного Антонія, архієпископа Бориспільського, вікарія Київського Митрополії, ректора КДАіС, призначено на посаду голови Богословського-канонічної комісії при Священному Синоді УПЦ.
Затверджено новий титул правлячих архієреїв Новокаховської єпархії — „Новокаховський і Генічеський” (журнал № 18 від 14.04.09 р.).
З нагоди святкування 450-ліття принесення на Волинь Почаївської ікони Божої Матері ухвалено рішення про проведення Всеукраїнського хресного ходу з Почаївською чудотворною іконою Божої Матері по всіх єпархіях Української Православної Церкви (журнал № 44 від 09.09.09 р.).
З метою подолання розколу в Українському Православ’ї поновлено роботу Синодальної комісії по діалогу з УАПЦ та створено робочу групу по підготовці діалогу з представниками УПЦ КП (журнал № 45 від 09.09.09 р.). 2 жовтня відбулося перше засідання робочої групи за участю представників УПЦ КП.
З особливою стурбованістю Священний Синод УПЦ сприйняв факти захоплення храмів УПЦ послідовниками УПЦ КП у різних регіонах України за підтримки представників органів державної влади на місцях.
У зв’язку з цим Священний Синод ухвалив рішення направити відповідні звернення до Президента України, Прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради, головам обласних державних адміністрацій та обласних рад відповідних областей (журнал № 46 від 09.09.09 р.).
Синод розглядає також поточні питання внутрішньої та зовнішньої діяльності УПЦ.
Статистика УПЦ за 2009 рік:
кількість єпархій — 44;
кількість архієреїв — 64;
з них:
правлячих — 43;
вікарних — 15;
митрополитів — 12;
архієпископів — 24;
єпископів — 28;
на покої — 6 архієреїв;
Станом на 1 січня 2009 року в Українській Православній Церкві налічувалося:
а) парафій — 11358;
б) священнослужителів — 9573,
з них:
священиків— 8938,
дияконів — 635;
в) духовних навчальних закладів — 22,
з них:
академій — 2;
семінарій — 7;
училищ — 13;
г) монастирів — 191,
з них:
чоловічих — 96;
жіночих — 95;
д) насельників монастирів — 5103,
з них:
у чоловічих — 1955;
у жіночих — 3148;
є) друкованих видань: — 85,
з них:
газет — 61;
журналів — 24;
ж) інтернет-видань — 170;
з) недільних шкіл — близько 5000.
Українська Православна Церква духовно опікує православних воїнів, тих, хто перебуває в місцях позбавлення волі, опікується хворими, самотніми, проводить місіонерську діяльність.
Ведена Духом Святим під омофором Його Блаженства Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, вона гідно звершує заповідану їй Самим Господом нашим Іісусом Христом місію — веде український народ до спасіння.