Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

Подвиг новомучеников: 90-летие со дня кончины священномученика Владимира

Сповідництво київського первосвятителя

Анатолій Захарченко
У день пам’яті священномученика Володимира (Богоявленського) Предстоятель УПЦ Блаженніший Митрополит Київський и всієї України Володимир звершив Божественну літургію в Трапезному храмі Києво-Печерської Лаври. Його Блаженству співслужили керуючий справами УПЦ архієпископ Білоцерківський і Богуславский Митрофан та єпископ Яготинский Серафим, вікарій Київської єпархії.
У цей день у Свято-Успенському соборі Києво-Печерської Лаври Блаженніший Володимир відкрив виставку на честь 90-річчя мученицької кончини священномученика Володимира (Богоявленського), митрополита Київського і Галицького. На урочистій церемонії були присутні архієпископ Рівненський і Острозький Варфоломій, архієпископ Білоцерківський і Богуславський Митрофан, єпископ Бориспільський Антоній, єпископ Сумський і Охтирський Іларій, єпископ Переяслав-Хмельницький Олександр. Шану до пам’яті первосвятителя своєю присутністю також засвідчили народний депутат України Андрій Деркач, академік Петро Толочко, інші державні і громадські діячі. На виставці були представлені експонати із зібрання Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, музею Київської духовної академії, музею «Християнська Одеса» та приватних зібрань, присвячених життєвому та церковному подвигу священномученика Володимира (Богоявленського).
На початок церемонії відкриття виставки перед іконою священномученика був відслужений молебень.
Вступне слово тримала настоятельниця Одеського Свято-Архангело-Михайлівського монастиря ігуменя Серафима (Шевчик). Вона сказала:
«ХХ століття в історії людства стало переломним: переворот влади, спроба розколу цілісності Православної Церкви, знищення храмів, вбивства священиків і ченців. Замордовували тих, хто захищав Церкву і не підтримував революцію. Первомучеником, який постраждав від влади, став митрополит Київський і Галицький Володимир (Богоявленський), котрий жорстоко був розстріляний біля воріт Києво-Печерської Лаври. Церква – чи є цей інститут вічний, чи він також тимчасовий, як все людське на землі? Про твердість цього адаманту, про величезну силу Церкви Христової засвідчує ХХ століття, яке принесло на вівтар Божий мільйони новомучеників, і першим, хто постраждав від безбожницької більшовицької влади, був митрополит Київський і Галицький Володимир (Богоявленський). І саме на цих пагорбах, на цій святій київській землі, що принесла усьому світові світло хрещення, саме тут пролилася перша мученицька кров. Вона стала тим зерном, яке створило нову Церкву – Церкву сповідницьку. Сьогодні минає 90 років з дня, як біля брами Києво-Печерської Лаври розстріляли Митрополита Київського і Галицького Володимира. Перед смертю владика благословив своїх мучителів, як зробив це наш Господь Іісус Христос. Ваше Блаженство, Ви на кафедрі, яка мала великих святителів Христових, несете істину Православ’я всьому світові. Просимо Ваше Блаженство відкрити цю скорботну меморіальну акцію, присвячену подвигу священномученика Володимира.
Відкриваючи виставку, Блаженніший Митрополит Володимир сказав: «Сьогоднішній день є днем жалоби, сьогоднішній день є день великої радості во Христі Іісусі. З одного боку, тоді було започатковане страшне гоніння і знищення Церкви, що виявилось в розстрілі, сплюндруванні Митрополита Володимира (Богоявленського). Але, з іншого боку, сьогодні віра Православна торжествує, що має безліч святих новомучеників, які є те сіяння, що принесла земля небу. Церква радіє сьогодні сонму мучеників, радіє, що ніхто не може перемогти Непереможеного. Мученикам дана особлива благодать молитися за нас Богу.
Можна сказати, слава Богу за те, що Господь попустив для нашої користі, для нашого очищення, нашого освячення. Слава Богу, що показав те, що Він дивний во святих Своїх, показав, на що спроможні люди, якщо вони хочуть благодаті Святого Духа, живучи на землі, а не на небі. Вічна пам’ять усім тим святим новомученикам, котрих до сих пір Свята Церква збирає, канонізує, пише їм служби, молитвослов’я, молиться перед ними, як це робили древні християни в катакомбах, на могилах мучеників звершували Божественну літургію. Ми віримо, що Бог завжди живий. Будемо дякувати за те, що через цю страшну трагедію, через святих новомучеників на нас зливається благодать Господня».
За благословенням Блаженнішого Володимира далі слово було надане академіку Петру Толочку. Вчений сказав: „На крутих переломах історії ми зустрічаємося із постатями величними і зокрема із постатями, які носили і носять ім’я Володимир. Митрополит Володимир був оборонцем віри православної, в ті тяжкі несамовиті революційні часи поплатився за віру своїм життям. І коли вирішувалося питання збереження канонічного православ’я, і сьогодні ми маємо Митрополита Володимира, котрий стоїть на обороні тієї неперервної цивілізаційної ідентичності.
Подвиг Митрополита Володимира (Богоявленського) можна порівняти лише із подвигами першосвятителів Бориса та Гліба, котрі зі смиренністю прийняли смерть за віру християнську, віру Христову. Митрополит Володимир, приймаючи муки, благословляв своїх убивць. Доки наша Українська Православна Церква, започаткована в глибинах Київської Русі, матиме таких подвижників віри, нашого православ’я, цивілізаційної ідентичності, якими були Володимир святий і Митрополит Володимир (Богоявленський), трагічні роковини вбивства котрого ми відзначаємо, і поки є Блаженніший Володимир, доти наша віра буде стояти міцно, як говорили стародавні літописці «будет рассвет и множиться на много веков».
Народний депутат Андрій Деркач, тримаючи слово, сказав «Для кожного із нас мученицький подвиг Митрополита Володимира (Богоявленського) – це вміння, будучи воїном Христовим, перемагати зло добром. І ця молитва його, молитва за тих, хто взяв на себе гріх вбивства, це дійсно подвиг православного, котрий повинен боротися зі своєю гординею. Не спасаючи себе, дати ворогам залишати можливість бути спасенними, по волі Божій».
Відомий колекціонер Олексій Шереметєв передав для виставки свої надзвичайно цінні експонати, зокрема декілька фотографій із підписами священномучеників.
На церемонії відкриття виставки прозвучав концерт у виконанні хору Київських духовних академії і семінарії під керуванням ієромонаха Романа (Підлубняка).
Після церемонії відкриття виставки відбулась науково-практична конференція „Пам’ять їх в рід і рід”, присвячена сонму новомучеників, постраждалих у ХХ столітті.