Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

14.11.2006. УЖГОРОД. Один з найдавніших зразків храмової архітектури України – Горянська ротонда — гине від вологи та холоду

Унікальний храм 11 століття занесено до списку пам’яток ЮНЕСКО, являється другою за давністю після Софії Київської православною святинею на Україні. Найцінніші тут дивовижні фрески, написані 700 років тому італійськими майстрами. Нині вони вмирають на очах, для їхнього порятунку треба 2 мільйони гривень. Волога й холод нищать унікальні фрески Горянської ротонди. Грибок і пліснява руйнує старовинні розписи на стінах.
Схожі фрески були зроблені у кількох ротондах Угорщини. Однак там вони не збереглися. По словам мистецтвознавці кажуть: врятувати фрески в Горянській ротонді ще можна. Дивовижні розписи почали нищитися після того, як 15 років тому прочани поштукатурили будівлю ротонди сучасними матеріалами. Місцеві віруючі відмічають: «На початку 90-х церква була у надзвичайно знищеному стані, стеля була зруйнована, у церкві панував повний хаос. І практично вірники власними силами, власною роботою, власними коштами привели храм у більш-менш до певного стану, де можна було відправляти службу».
Хоча Горянська ротонда й занесена до реєстру ЮНЕСКО, її спіткала доля звичайної сільської церкви. Одну з найдавніших релігійних пам’яток України віддали у користування громаді, яка використовує всі міри запобігання руйнуванню. Передусім міняють прогнилий дах на нову дерев’яну крівлю, аби дощова вода не заливала фрески, бо розписів у проторенесансному стилі в Україні майже не залишилося.
Михайло Приймич, мистецтвознавець: «Горянська ротонда є унікальною з того огляду, що на території України ми майже не зустрічаємося з таким явищем як проторенесанс. А тут ми зустрічаємося з живописом, який справді виконано під впливом італійського проторенесансу».
За підрахунками фахівців, на реставрацію старовинних фресок потрібно 2 мільйони гривень. Закарпатські чиновники переконують, що долею Горянської ротонди переймаються, та грошей на її порятунок у бюджеті немає.
Іван Канюка, заступник начальника управління культури Закарпатської облдержадміністрації: «Наразі у нас більше проблем є із храмами сакральної деревяної архітектури, які теж є унікальними об’єктами і які можуть просто бути втрачені для нашого народу. І ми всі зараз зусилля спрямовуємо для того, щоб спасти якраз ці храми».
«ICTV»