Підсумковий документ Третьої єпархіальної педагогічної конференції
ПІДСУМКОВИЙ ДОКУМЕНТ
Третьої єпархіальної педагогічної конференції
«Шедше, научите все народы…» (Мф. 28, 19)
Основні напрями співробітництва Церкви та світської школи
У нинішній час українське суспільство переживає кризу духовності, спричинену передусім втратою християнських мотивів поведінки та духовних цінностей. Бездуховність, жорсткий прагматизм і споживництво є реаліями сьогодення. Нагальні проблеми — наркоманія, проституція, суїцид, масове невміння визначитися у житті, безробіття молоді — школа самотужки вирішити не може, коли в суспільстві панують розпуста, культ наживи і грубої сили. І тому звернення до віковічних духовних традицій нашого народу, хранителем яких є Православна Церква, актуальне саме сьогодні заради спасіння майбутніх поколінь.
Православ’я є культуроутворюючим, смислоутворюючим елементом життя українського народу. Православ’я зіграло виняткову роль в устрої життя нашої держави і суспільства, сім’ї та людини, нашої духовності та моралі, нашої культури та виховання. Сучасний українець, навіть якщо він сповідує принципи атеїзму або абсолютно байдужий до релігії, в переважній більшості випадків номінально залишається православним за своїм менталітетом. Не враховувати цю обставину в процесі виховання і навчання не можна, оскільки це може призвести до непередбачених наслідків.
Історія Православ’я, а, відповідно, і православної культури, складає двадцять століть взагалі і десять століть на теренах України. Найважливішою обставиною, що характеризує православну культуру, є те, що вся вона була і залишається духовно-, морально-, естетично-значимою, і одна ця обставина визначає необхідність її вивчення в наш прагматичний час.
На сьогоднішній день Херсонська єпархія Української Православної Церкви налічує 256 парафій (включаючи 11 незареєстрованих парафій, створених при тюрмах, лікарнях і навчальних закладах). В єпархії діє один чоловічий Свято-Григорієв Бізюків монастир. На приходах єпархії пастирський послух несуть 223 священнослужителі.
У Херсонській єпархії створено відділ релігійної освіти та катехизації та відділ по роботі з дітьми та молоддю. Ці відділи цілеспрямовано працюють над реалізацією єпархіальних освітніх проектів. Створена і діє система парафіяльних недільних шкіл.
Враховуючи зазначені обставини, ми, учасники третьої єпархіальної педагогічної конференції, виходячи з принципів:
· державної політики у сфері освіти, свободи совісті та свободи віросповідань;
· відзначаючи особливу роль Православ’я в історії України і Херсонщини зокрема;
· поваги до християнства, ісламу, іудаїзму та інших релігій, які складають історичну спадщину народів України;
· проголошених у Загальній декларації прав людини та у міжнародних конвенціях ООН «Про права дитини»;
· найбільш повного використання можливостей, передбачених Законом України «Про освіту» та Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації»;
· відповідальності за морально-психологічний стан дітей та молоді України;
· виховання молоді на засадах національної самосвідомості, патріотизму та високої моральності
виступаємо із пропозицією співробітництва з метою організації співпраці Херсонської єпархії Української Православної Церкви із системою світської освіти (державної та недержавної) у сфері виховання молодого покоління громадян України в дусі високих моральних християнських цінностей, що завжди були основою менталітету українського народу. Вирішення цього завдання ми бачимо у налагодженні таких напрямів роботи:
· обмін інформацією з питань освіти та виховання;
· аналіз та узагальнення досвіду спільної роботи у сфері духовного та морального виховання;
· сприяння реалізації проектів, спрямованих на розвиток духовності та освіти на Херсонщині;
· надання підтримки розвитку православної освіти відповідно до норм Конституції України та Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»;
· вдосконалення змісту духовного та морального аспектів освіти та виховання;
· здійснення експертизи духовно-просвітницьких програм, проектів, навчальної літератури та залучення до цієї роботи православних фахівців;
· створення спільних теле- та радіопрограм освітнього та виховного спрямування;
· протидія поширенню в дитячому та молодіжному середовищі паління, алкоголізму, наркоманії, розпусти і насильства;
· сприяння впровадженню навчального курсу «Історія православної культури» у світських навчальних закладах Херсонщини, який не є вивченням віровчення, а дає змогу отримати знання про культурні надбання наших православних предків;
· сприяння підготовці педагогічних кадрів у сфері духовної освіти, а також викладачів релігієзнавства, суспільних дисциплін.
Сподіваючись на конструктивний підхід і розуміння нашої ініціативи, висловлюємо надію, що здійснення нашої пропозиції у вигляді конкретних дій дасть змогу суттєво вплинути на покращення якості виховання підростаючого покоління.
В СТЕНАХ КИЕВСКИХ ДУХОВНЫХ АКАДЕМИИ И СЕМИНАРИИ
ПРОШЕЛ СЕМИНАР «ВОСКРЕСНАЯ ШКОЛА В СОВРЕМЕННОМ ПРИХОДЕ»
Организаторами семинара стали Православное Педагогическое общество (Киев) и Воскресная школа при КДАиС. Подобное мероприятие состоялось впервые. Его целью были рассмотрение воскресной школы как одного из важнейших служений в Церкви, укрепление связей между различными воскресными школами киевских приходов, содействие выстраиванию концептуально единого дела внутрицерковного образования и воспитания. В семинаре также приняли участие православные педагоги из Киевской и Житомирской областей и из Харькова. В ходе работы семинара был обсужден текст обращения к настоятелям всех киевских приходских храмов, в котором высказано пожелание, чтобы воскресная школа стала неотъемлемой частью структуры каждого прихода. В качестве первого шага на пути объединения своих усилий в деле укрепления деятельности воскресных школ некоторые киевские приходы договорились — в лице своих делегированных на семинар представителей — о совместной подготовке Рождественского праздника 2002 года.