Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

Слово на вручення жезла єпископу Баришівському Філарету, вікарію Бориспільської єпархії


СЛОВО НА ВРУЧЕННЯ ЖЕЗЛА
ПРЕОСВЯЩЕННОМУ ФІЛАРЕТУ (ВОЛОШИНУ),
ЄПИСКОПУ БАРИШІВСЬКОМУ, ВІКАРІЮ БОРИСПІЛЬСЬКОЇ ЄПАРХІЇ

Преосвященний єпископе Філарете!

Милістю Божою щойно, через покладення рук святителів Церкви Христової, ти отримав безцінний дар — дар Духа Святого: Духа премудрості і розуму, духа поради і кріпості, Духа пізнання і благочестя, Духа страху Божого (див. Іс. 11:2). Цим Духом помазувались царі, втішались пророки, укріплялись апостоли, поставлялись на служіння єпископи і пресвітери. І саме цей Дух почив сьогодні на тобі, зробивши тебе спадкоємцем і продовжувачем спасительної справи і подвигу перших учнів Господа нашого Іісуса Христа.

В одному з перших церковних творів, який ти, як викладач Патрології, безсумнівно знаєш, — «Пастир Єрма» — Церква уподібнюється високій вежі, складеній з прекрасних живих каменів, де камені символізують не що інше, як вірних і відданих служителів Христових, які завжди були готові покласти своє життя заради проповіді Євангелія. І сьогодні ти також покликаний стати одним з цих каменів, завдяки якому будова Церкви буде все більше і більше рости, досягаючи своєю вершиною до Небес.

Звертаючись до Своїх учнів, Спаситель сказав: Хто хоче йти за Мною, хай зречеться себе, і візьме хрест свій, і йде за Мною (Мк. 8:34-35). Вклади ці Божественні слова у своє серце і пам’ятай, що архіпастирське служіння — це, перш за все, служіння жертовності та хрестоносіння. Та в той же час, нехай не тривожиться серце твоє і не страхається (див.: Ін. 14:27), бо Той, Хто дав тобі хрест, дасть і сили його нести.

Бог дав тобі багато талантів, і віднині ти маєш максимально направити їх на користь Святій Церкві, щоб в останній день нашого буття почути від Судді Всесвіту втішливі слова: Добре, добрий і вірний рабе! у малому ти був вірним, над великим тебе поставлю; увійди в радість господаря твого (Мф. 25:21).

Отримавши благодать єпископства, не зваблюйся легким життям. Легкого життя для тебе вже ніколи не буде. Шлях єпископа надзвичайно складний і небезпечний. Складний висотою і важкістю подвигу, та небезпечний різноманітними спокусами, які тобі належить з гідністю перемогти. Невипадково святитель Іоанн Златоуст, один з найяскравіших прикладів справжнього архієрейського служіння, зауважує: «Єпископ змагається у подвигах з численними мучениками. Але між ними є суттєва різниця: мученик лише одного разу помер за Христа, єпископ же помирає за своє стадо щоденно».

Визначенням Священного Синоду Української Православної Церкви ти призначаєшся вікарним єпископом Бориспільської єпархії. Божим Промислом майже все твоє свідоме духовне життя пов’язане з керуючим Бориспільською єпархією Преосвященним митрополитом Бориспільським і Броварським Антонієм. Він був твоїм наставником і керманичем під час твого навчання в Київських духовних школах. З його рук ти прийняв чернечий постриг в Дальніх печерах Святої Успенської Києво-Печерської Лаври. І саме з його рук ти отримав першу ступінь церковного служіння — дияконський сан. І в цей важкий час, коли в людському суспільстві на першому місці, на жаль, стоять не гідність і чесність, а бажання власної вигоди, угодництво і зрада, будь вірним помічником владиці Антонію у вибудові Церкви Христової, яка є, за словами святого апостола Павла, єдиним стовпом істини у цьому світі. Не зважай на лукавство світу цього, але стверджуйся в чеснотах любові до Бога і послуху Його Святій Церкві. Пам’ятай, що ти маєш стати тим добрим прикладом, на який будуть рівнятися як священнослужителі, так і віряни Бориспільської єпархії. Тож ніколи не давай підстав сумнівам проникнути у твоє серце, бо, як каже святий апостол Яків, той, хто сумнівається, подібний до морської хвилі, яку вітер здіймає і розвіває (Як. 1:6). І навпаки, сили для істинного духовного життя черпай у старанній і усердній молитві, яка, за словами святителя Іоанна Златоуста, є великою зброєю, великим захистом, великим скарбом і єдиним безпечним притулком для усіх людей. Саме молитва має бути тим наріжним каменем, без якого ти не повинен починати жодної справи у твоєму новому служінні.

А тепер прийми цей жезл, який є одночасно і символом апостольського приємства, і знаком вищої архіпастирської відповідальності, зійди на церковний амвон та благослови народ Божий, котрий разом з Преосвященними архієреями молився сьогодні за Божественною літургією про те, щоб Господь низпослав на тебе рясні плоди Своєї спасительної благодаті.

ОНУФРІЙ

МИТРОПОЛИТ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ УКРАЇНИ,

ПРЕДСТОЯТЕЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

9 січня 2025 року

м. Київ