Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

ЛУЦЬК. Галицько-Волинське Євангеліє ХІІ століття готують до друку


Після 15 років важкої праці у вигляді факсимільного видання до України повертається Галицько-Волинське Євангеліє ХІІ століття.

Це стало можливим у рамках програми «Повертаємо в Україну культурну спадщину», яка була започаткована зусиллями видавництва «Горобець», його директорки Ганни Горобець, технічного директора Володимира Гуровича, колективу, науковців, духовенства, зокрема і клірика Волинської єпархії Української Православної Церкви, благодійників та партнерів.

До слова, раніше стараннями видавництва на Батьківщину вже було повернуто низку копій манускриптів: Лавришівське Євангеліє ХІV ст.; Реймське Євангеліє ХІ ст.; Віденський Октоїх ХІІІ ст., Молитовник Гертруди Х-ХІ ст.; Молитовник Володимира ХІV ст.

У 2009 році видавництво «Горобець» розпочало друк факсимільних копій українських рукописних книг. Так, з благословіння Митрополита Володимира (Сабодана) спільно із Волинською єпархією УПЦ – за участі митрополита Ніфонта (Солодухи) та з ініціативи архімандрита Онуфрія (Куца), було розпочато роботу над першою книгою такого типу – Луцьким Євангелієм ХІV століття. Згодом спільно з Волинською єпархією було видано Луцький Псалтир 1384 р., Холмське Євангеліє ХІІІ ст.

Щоб видати Галицько-Волинське Євангеліє кінця XІІ століття в Україні, у 2008 році було докладено чималих зусиль для отримання його оцифрованої копії. Втім, справа повернення цієї пам’ятки, що зберігається у фондовій колекції російської Державної Третьяковської галереї, затягнулася на довгі роки.

Але невдовзі перед повномасштабним вторгненням рф, вдалося повернути оцифровану копію. Як? Це вже історія. Нині вона вперше публікується.

Видання Галицько-Волинського Євангелія ХІІ століття присвячене багатовіковій боротьбі українського народу за свою свободу, незалежність та ідентичність. Книга містить у передмові подяку Богу, країнам і народам, які допомагають Україні звільнитися від агресії рф, а також відображає високий рівень духовного й культурного життя наших предків, що жили майже 900 років тому. Факсимільний повноколірний друк кожного аркуша дозволяє побачити особливості оригіналу.

За своєю структурою – це Євангеліє-апракос повний з доданим місяцесловом. Наукова частина містить історіографічне, мовно-орфографічне та мистецьке дослідження рукопису .

Копія є відкритим джерелом для дослідників та усіх шанувальників, української духовно-культурної спадщини. До всього ж, пам’ятка є цінним джерелом для вивчення церковнослов’янської мови української редакції.

Нині ж, з 24 серпня до кінця листопада 2023 року триває збір коштів на видавництво видатної пам’ятки української писемності – Галицько-Волинського Євангеліє кінця ХІІ століття. Замовити книгу можна за посиланням: https://travelbook.in.ua/exclusive/2292.html

Собівартість одного примірника без пересилки – усього 500 гривень.

Волинська єпархія УПЦ на чолі з митрополитом Нафанаїлом підтримує проект та запрошує усіх зацікавлених до участі у виданні.

Імена усіх, хто візьме благодійну участь та цим допоможе надрукувати Галицько-Волинське Євангеліє ХІІ століття, згодом оприлюднять як благодійників та отримувачів примірників цієї книги.

«Наш український народ ніколи не вів загарбницьких воєн, а завжди захищав свою Вітчизну. Хай це святе Євангеліє, яке є видатною пам’яткою України, її мови та ідентичності, буде унікальним подарунком світовій культурі від нас – українців. Даруючи цю книгу, ми ніби передаємо тепле рукостискання всім тим, хто бажає і допомагає Україні звільнитися від російського агресора», – підсумовують у видавництві.

Сайт єпархії