Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

ЖЕНЕВА. Комітет з прав людини ООН вимагає від України захисту прав вірян УПЦ


11 листопада  Комітет із прав людини ООН, в рамках розгляду виконання міжнародних зобов’язань зі сторони України, на підставі численних повідомлень про факти порушень прав віруючих УПЦ, які надійшли до цього органу протягом останніх років від імені Представництва Української Православної Церкви при європейських міжнародних організаціях та правозахисної організації «Суспільний правозахист» (“Public Advocacy”), виніс рішення[1], в якому висловив занепокоєння повідомленнями про порушення прав віруючих УПЦ.

Рішення Комітету дозволяють зробити висновок про те, що в черговий раз міжнародна спільнота визнала порушення прав віруючих УПЦ як очевидний факт. Про це однозначно свідчать формулювання КПЛ ООН у його заключних пунктах:

«45. Комітет занепокоєний повідомленнями про насильство, залякування та акти вандалізму відносно місць відправлення культу у зв`язку із процесом переходу церков і релігійних громад Української Православної Церкви до новоутвореної Православної Церкви України. Комітет також занепокоєний повідомленнями про бездіяльність поліції у зв`язку із такими інцидентами та відсутністю інформації про розслідування, проведені державою-учасником (стаття 18).

Державі-учаснику слід:

(а) гарантувати ефективне здійснення свободи релігії та переконань, у тому числі шляхом забезпечення захисту місць відправлення культу від насильства, залякування та актів вандалізму;

(b) забезпечити ретельне та оперативне розслідування усіх випадків насильства та покарання за них».

Голова Представництва УПЦ при європейських міжнародних організаціях єпископ Баришівський Віктор, коментуючи це рішення КПЛ ООН, зокрема зазначив: «На цей раз міжнародна організація висловилась дійсно однозначно, адже факти порушень прав вірян УПЦ постійно оголошуються на міжнародному рівні як представниками УПЦ, так і неурядовими правозахисними організаціями. Численні повідомлення у ЗМІ також не дають можливості замовчувати факти захоплень храмів, підпалів, актів насильства, відмов у реєстрації статутів громад УПЦ тощо. Що стосується конкретно цього міжнародного рішення, то окрім його однозначних формулювань, які дозволяють нарешті відкинути недостовірну інформацію про те, що всі наші громади переходять до «ПЦУ» добровільно, слід звернути увагу на те, що міжнародна інституція дійшла до висновку про недоліки правоохоронної системи України у справі захисту прав вірян, а це фактично говорить про подвійні стандарти.

Ми маємо надію, що відповідальні посадові особи дослухаються до рекомендацій ООН і нарешті почнуть виконувати свої обов`язки із захисту прав вірян УПЦ належним чином. Разом з тим, у співпраці з міжнародними правозахисними організаціями та Юридичним відділом УПЦ ми будемо аналізувати інформацію, яку надали Комітету із прав людини ООН представники делегації України, тому що, на наш погляд, вона містить багато недостовірних та перекручених даних. За результатами цієї роботи ми будемо надалі інформувати суспільство та відповідні міжнародні установи».

Також рішення КПЛ ООН прокоментував Голова правозахисної організації із консультаційним статусом при Економічній і Соціальній Раді ООН «Public Advocacy»[2] Олег Денисов: «Безперечно, таке рішення Комітету із прав людини ООН є позитивним фактом реакції міжнародних правозахисних організацій на свавілля щодо релігійних організацій та віруючих УПЦ в Україні, тим більше, що в даному випадку це організація системи ООН, яка має максимально високий юридичний статус у системі міжнародного права. Насправді, на міжнародному рівні немає ще більш вагомих способів міжнародної критики того, що відбувається в Україні щодо віруючих УПЦ. Це рішення в імперативній формі вказує українській владі на неприпустимість її політики, яка проводиться по відношенню до віруючих Української Православної Церкви. Такі рішення сприяють також і спростуванню фейкової інформації про нібито тотально «добровільний» характер переходів громад УПЦ у іншу конфесію. Хоча проходження інформації в системі ООН як правило потребує тривалого часу, Комітет із прав людини ООН є найбільш системним органом серед міжнародних організацій з дійсно працюючими процедурами розгляду інформації та звітів про порушення прав людини». Раніше Комітет із прав людини ООН виніс рішення про заборону виселення релігійної громади УПЦ із храму в Івано-Франківську[3].

[1] https://tbinternet.ohchr.org/Treaties/CCPR/Shared%20Documents/UKR/CCPR_C_UKR_CO_8_47160_E.pdf

[2] https://www.protiktor.com/rus/un-commettee-ukraine-case/

[3] https://news.church.ua/2019/11/23/komitet-oon-zaboroniv-viselyati-ivano-frankivsku-jeparxiyu-upc-z-budivli-preobrazhenskogo-xramu-ivano-frankivska/