Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

Коментар Архієпископа Черкаського і Канівського Феодосія Черкаському виданню «ПРОЧЕРК» про вакцини і «чіпи»Журналіст популярного ЗМІ м.Черкаси «Прочерк» звернувся до архієпископа Черкаського і Канівського Феодосія як до архієрея з медичною освітою з проханням надати коментар щодо православного ставлення до вакцинації і щодо того, чи має вона відношення до «чіпізації»…

Давайте розділимо ці два питання.

Перше – щодо православного ставлення до вакцинації. Здоров’я людини – це найбільший дар Божий. І хвороби, які посилає нам Господь, не випадкові. Це свого роду ліки, які лікують нашу душу і тіло від гріхів. Як сказав святитель Феофан Затворник: «Все від Бога – і хвороби, і здоров’я, все від Бога подається нам для нашого спасіння».

Нас Господь наділив потужним захистом від зовнішніх і внутрішніх інфекцій. Таким захистом є імунна система людини, яка старанно виконує свої функції і не дозволяє інфекціям, що потрапили в організм, розвиватися і прогресувати. Тому всі наші тілесні недуги попускаються нам Богом заради спасіння душі. Різні хвороби часто посилаються людям як напоумлення (чи покарання) за боговідступництво і порушення Заповідей Божих.

Про це свідчать багато прикладів зі Святого Письма. Наприклад, перші люди ранньої післяпотопної епохи – нащадки Ноя – не потребували додаткових заходів захисту від інфекцій. Але коли Ізраїльський народ почав грішити в очах Господніх, Бог посилав йому тяжку кару у вигляді стихійних лих, воєн, єгипетських кар (Вих. гл. 7-12), моровицю, яка забрала сімдесят тисяч життів після перепису населення, проведеного царем Давидом в Ізраїлі (1 Пар. 21:14-15). Поступово чисельність Ізраїльського народу зросла, а разом з цим збільшилася і гріховність людей, з-за чого і стали стрімко поширюватися інфекційні хвороби.

Однак Господь по Своєму милосердю пропонує нам способи боротьби з цими хворобами. Через учених, які досліджують механізми передачі захворювань, людству були відкриті знання, що дозволяють справлятися з інфекціями. Так, на основі робіт англійського вченого Едварда Дженнера виник новий медичний напрямок – імунопрофілактика інфекційних захворювань, саме ним було зроблене перше щеплення в кінці XVIII століття. Завдяки його дослідженням в світі було переможене таке страшне вірусне захворювання як чорна віспа і застосована перша вакцина. Тоді ж і стартувала перша кампанія проти щеплень.

У даний час у засобах масової інформації нерідко з’являються повідомлення, що висловлюють скептичне, а часом і відверто негативне ставлення до імунопрофілактики.

Така точка зору щодо щеплень, на жаль, часто знаходить відгук і серед православних віруючих. Недовіра, страх і насторожене ставлення до вакцинації можуть бути пов’язані з цілою низкою причин. Можна навести деякі з них:

– поствакцинальні ускладнення, що закінчуються інвалідністю людини;

– недостатня інформованість батьків про особливості сучасних вакцин;

– незнання батьками власних прав, а лікарями – своїх обов’язків щодо вакцинації.

Звичайно, щеплення іноді можуть і негативно вплинути на організм людини. Але все-таки вони бувають украй необхідні. Головне – чітко дотримуватися всіх правил по підготовці до щеплення, що дозволять уникнути поствакцинальних ускладнень.

Слід також пам’ятати, що проблеми, пов’язані з вакцинацією, є не церковними, а медичними питаннями. Сьогодні невоцерковлені люди штучно втягують Церкву в розв’язання тих проблем, які не належать до питань віри і спасіння людини. Багато православних християн, перш ніж робити собі або своїй дитині щеплення, радяться зі своїми духівниками і отримують часом діаметрально протилежні благословення; це вносить розбрат в церковне середовище. Однак варто нагадати, що в розв’язанні цієї проблеми, передусім, необхідно враховувати саму цінність дару життя, даного людині Богом, і високу ймовірність смерті, пов’язану з особливо небезпечними інфекціями.

У зв’язку з тим, що в питання вакцинації втягується багато священнослужителів, ці проблема зачіпає область пастирського богослов’я. В такому ракурсі суперечності між різними точками зору духівників не мають принципового характеру, оскільки Промисел Божий щодо кожної людини особливий. Тому якщо один священик благословив своє духовне чадо на щеплення, а інший не благословив, то це цілковито може вкладатися в русло волі Божої щодо цієї конкретної людини. І один, і другий можуть мати рацію, і розбіжностей на цьому ґрунті не повинно виникати. Робити чи не робити собі або своїм дітям щеплення – вирішувати тільки Вам. А отже, Ви, і тільки Ви, несете персональну відповідальність перед Богом як за своє життя, так і за життя своїх рідних і близьких.

Тепер друге питання, що стосується чіпізації. Те, що світ невблаганно наближається до свого кінця – ні для кого не секрет. І те, що диявол робить все, щоб наблизити дні правління антихриста – теж закономірно. Але в печаті антихриста головне – не сама печать, а наше відречення від Христа і Його Євангельських принципів життя людини. Це фундаментальний принцип: головне – це не зовнішнє, а внутрішнє. І зовнішні форми значимі саме в зв’язку з тим, як вони виражають внутрішній вибір людини.

Звичайно ж, всі ці чіпи, вишки мереж 5G, біометричні паспорти, кредитні картки, а зараз ще і вакцина від коронавірусу, все це можна сприймати як якусь демо-версію печаті антихриста. Робиться все це для того, щоб ми звикли до думки про саму печать. Адже коли до чогось звикаєш, то це набагато легше прийняти. І якби чіпізація запроваджувалася разом з відреченням від Христа, то незгодних з цим, звісно, було б у рази більше. Але ворог роду людського хитрий, і все рухається повільно, щоб ми заспокоїлися і звикли.

Навколо печаті антихриста існувала і продовжує існувати величезна кількість різних версій і думок. Це і “Комітет 300”, який “керує світом”, і “світовий уряд”, який “має намір чіпувати всіх людей у світі, щоб потім ними можна було легко керувати”, і масонство, і “ілюмінати”.

Звичайно, пришестя антихриста, печать звіра – це надзвичайно актуальні теми. Але багато з того, що говорять зараз на цю тему, більше відноситься до забобонів, ніж до того що говорить Святе Письмо і Соборний розум Православної Церкви. За час існування Православної Церкви на пришесті антихриста було безліч спекуляцій. Число звіра багато людей бачили в іменах Нерона, Петра I, Леніна, Гітлера, Сталіна тощо. Загалом, у кого на що хватило фантазії. Деякі люди досі бояться отримувати сучасні документи бо, мовляв, це печать звіра. Є люди, які свого часу не хотіли купувати товари через штрих-код. Сьогодні набуває поширення тема всесвітньої чіпізації населення планети на тлі пандемії коронавируса. Деякі однозначно стверджують, що вакцинація = чіпізація, і це накладення печаті звіра. Але, думаю, це велике пересмикування. Звичайно, чіпізацію можна розглядати як технічну підготовку людства до приходу антихриста. Але ніякі сьогоднішні ідентифікаційні номери або навіть чіпи поки що не є і не можуть бути печаттю антихриста.

В Святому Письмі йдеться про деякий примітний знак і про те, що економічна діяльність людей буде взята під контроль в залежності від наявності цього розпізнавального знаку. При цьому дається натяк на число 666. З огляду на те, що цілий ряд систем у сучасному світі розроблений з метою ідентифікації та обліку, довірливі люди щоразу при появі нових таких систем обліку поспішали пов’язати їх зі знаком звіра. Згадайте: наприкінці 1990-х та на початку 2000-х років з’являлися малюнки людей зі штрих-кодом на чолі; статті в журналах про те, що ідентифікаційний код і кредитні картки – це інструмент звіра, який буде використовуватися для тотального контролю над правом людини купувати і продавати. Як тільки були розроблені мікрочіпи, люди знову згадали про печать. Так, це все колись зможе використовуватися антихристом для тотального контролю над людьми.

Але сьогодні для контролю за людьми немає абсолютної потреби використовувати навіть всі ці винаходи. Є ряд інших перевірених методів. Згадайте хоча б Радянський Союз і Хрущова, який запровадив тотальну паспортизацію населення країни, в той час як в інших країнах світу паспорти видавалися виключно тим людям, які виїжджали за кордон. Паспортизація в Радянському Союзі використовувалася саме для контролю за людьми – з’явилося поняття прописки місця проживання. Коли наступали періоди криз або голоду, уряди різних країн запроваджували карткові системи продажу продуктів: немає картки – немає й продуктів. Ця система була створена спеціально для закупівельного контролю. А якщо проаналізувати сучасні технології, то можна буде зробити однозначний висновок: навіть якщо ми відмовимося від кредитних карток, штрих-кодів та інших систем контролю і обліку, ми все одно не уникнемо того контролю, який уже встановлений державою. Людину обкладають усе щільніше.

Досі ми говорили про метод обліку. А як щодо мети обліку? Для чого потрібна ця печать антихриста взагалі? Для того тільки, щоб когось позбавити можливості купувати і продавати? Думаю, що ні. Ми можемо гадати, чим же є ця печать звіра, і можемо намагатися уникати будь-якої системи ідентифікації, вважаючи, що тим самим ми уникнемо прийняття цього числа звіра.

Але давайте для початку прочитаємо кілька віршів з Одкровення Іоанна Богослова, що передують словам про печать звіра: «Він діє перед ним з усією владою першого звіра і примушує всю землю і хто живуть на ній, вклонилися першій звірині, що в неї вздоровлена була її рана смертельна. І чинить вона великі ознаки, так що й огонь зводить з неба додолу перед людьми. І зводить вона мешканців землі через ознаки, що їх дано їй чинити перед звіриною, намовляючи мешканців землі зробити образа звірини, що має рану від меча, та живе. І дано їй вкласти духа образові звірини, щоб заговорив образ звірини, і зробити, щоб усі, хто не поклониться образові звірини, побиті були» (Од.13: 12-15).

І тільки після цього говориться про печать, яка буде дана на руку або на чоло. Тобто печать звір буде ставити своїм людям, тим, які погоджуються йому служити, відректися від Христа і життя по Євангелію і хулити Бога. Це вам не просто паспорт або ідентифікаційний код! Це не чіп! Це підпорядкування волі людини волі звіра. Це заповіт людини з дияволом. Далі написано, що хто має розум, нехай порахує число звіра.

Суть цього тексту полягає в тому, що якась влада, представлена другим звіром, різними засобами прагне змусити всіх людей в світі поклонятися тому, що представлено першим звіром. Пам’ятаємо, що книга Одкровення написана в символах, а тому і звір, так само як і сама печать на чолі або на руці – в першу чергу символи, хоча при цьому і реальні речі. Головна суть всього – це відмова від Христа і Його Євангелія і поклоніння ворогу Божому. А це вже область релігії, тобто поклоніння має на меті визнання певної релігійної системи влади, вихваляння її, а головне – підпорядкування їй і виконання її вимог у формі нових моральних цінностей, дій і способу життя, а можливо навіть і богослужбових обрядів.

Чи можуть сьогоднішні спроби уникнення прийняття чіпів, штрих кодів, податкових номерів, кредитних карток і інших систем контролю врятувати нас від прийняття рішення на користь поклоніння або не поклоніння певній аморальній соціально-релігійній системі? Так просто? Звісно ж ні. Ми можемо піти в пустелю або ліс; ми можемо заритися в підземному бункері, набравши собі запасів їжі на довгі роки. Але ми не зможемо уникнути глибинного внутрішнього духовного питання, кому ми все ж таки поклоняємося і кому служимо в своєму серці: «Хіба ви не знаєте, що кому віддаєте себе за рабів на послух, то ви й раби того, кого слухаєтесь: або гріха на смерть, або послуху на праведність?» (Рим. 6:16).

Я впевнений, що коли прийде той самий час вибору, то багато з тих, хто сьогодні бореться зі штрих-кодами та чіпами, в силу свого нездорового запалу в житті не зможуть встояти перед смертельно-лагідним натиском нового антихристового укладу життя – так само як багато хто з особливо гарячих ревнителів І-ІІІ століть не встояв перед гоніннями на християн. І навпроти, якщо православний християнин поєднаний з Богом Таїнствами Святої Православної Церкви, якщо він вивчає Євангеліє і намагається всіма силами виконувати заповіді Христові, то йому не треба надміру панікувати при чутках про чіпи або про печать звіра. Обираючи справжнє поклоніння Богові, життя в Церкві по Євангелію і відстоювання цієї великої Істини, ми тим самим вже відмовляємося від поклоніння звіру і його образу. А отже, коли прийде справжня небезпека печаті антихриста, а вона прийде, маємо надію, що Господь допоможе таким християнам встояти і не відпасти від Бога. Тільки потрібно залишатися вірними Богу до кінця, незважаючи на зваблювання і спокуси цього світу.

Архієпископ Черкаський і Канівський Феодосій