Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

БЕРЛІН. Представник ВЗЦЗ УПЦ взяв участь у круглому столі

23 жовтня 2014 року у приміщенні Католицької Академії у Берліні (Німеччина) відбувся круглий стіл, присвячений обговоренню ролі та позиції провідних українських конфесій в умовах військового конфлікту, що продовжується в Україні. Захід був організований благодійним фондом «Реновабіс» з метою ознайомлення з позицією українських конфесій безпосередньо з уст їх членів.

З благословення Голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків Української Православної Церкви митрополита Луганського і Алчевського Митрофана у заході взяв участь співробітник Відділу доктор богослов’я С. М. Бортник. Від інших українських конфесій участь взяли: єпископ РКЦ в Україні Станіслав Широкорадюк та священик УГКЦ доктор Андрій Михалейко.

Представник ВЗЦЗ УПЦ у своєму виступі представив позицію Української Православної Церкви, а також розповів про допомогу зі сторони Церкви біженцям та мирному населенню Сходу України, яке потерпає від військового конфлікту. Як підкреслив С. М. Бортник, надзвичайно важливою проблемою для УПЦ сьогодні є пошук способу свого служіння в умовах культурних та ментальних відмінностей, а також політичних та геополітичних уподобань жителів різних регіонів України.

Протягом останніх двох десятиліть УПЦ підкреслювала свою позицію служінням всім православним громадянам України, незалежно від їх етнічного походження та їх мовних та культурних особливостей. Сьогодні важливим завданням для УПЦ є також вироблення власної ідентичності в її зв’язку з Православною Церквою в Росії. Представник ВЗЦЗ УПЦ підкреслив, що у нинішній ситуації успіх Української  Православної Церкви в її служінні в межах України залежить від здатності провести чітку лінію розмежування між сьогоденними політичними та геополітичними інтересами з однієї сторони, та «російською традицією» богослов’я з іншої сторони.

Співробітник ВЗЦЗ УПЦ нагадав, що в ХХ столітті Православ’я стало відомим та привабливим для християн Заходу саме завдяки богословам російської традиції. Серед них були протоієрей Сергій Булгаков, протоієрей Георгій Флоровський та інші, що були також значною мірою пов’язані і з Україною. Тому завдання для УПЦ сьогодні полягає в тому, щоб бути Церквою народу України, не полишаючи при цьому вселенського виміру свого служіння.

С. М. Бортник також висловив думку, що в умовах конфлікту в Україні зберігається небезпека інструменталізації релігії, коли спосіб служіння представників деяких конфесій зводиться майже виключно до проповідей про «патріотичне служіння», «зовнішнього агресора» тощо та пропагування будь-яких інших ідеологічних конструкцій під прикриттям релігії. Такі релігійні лідери залишають осторонь Христа в своїх проповідях та ризикують скотитись до політизації християнського свідчення.

Важливою особливістю положення Церков в Україні, на думку представника ВЗЦЗ УПЦ, є також послаблення їх стосунків з державою та посилення зв’язків з громадянським суспільством. Це проявляється, зокрема, у посиленні співпраці між різними конфесіями та релігіями України на благо миру та добробуту у державі, у тому числі через діяльність Всеукраїнської ради церков та релігійних організацій, – завершив С. М. Бортник.