Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

Хроника служения Предстоятеля УПЦ за декабрь 2006 г. — январь 2007 г.

Хроника служения Предстоятеля УПЦ

12.12.2006. КИЇВ. Предстоятель УПЦ зустрівся з виконуючим обов’язки голови Держкомітету у справах національностей та релігій
Виконуючий обов’язки голови Державного комітету України у справах національностей та релігій Георгій Попов відвідав Києво-Печерську Лавру, де відбулася його офіційна зустріч з Блаженнішим Митрополитом Володимиром.
Під час бесіди Георгій Попов окреслив спектр діяльності новоутвореного органу, розповів про його функції, а також висловив свою позицію стосовно нинішньої міжконфесійної ситуації в Україні.
Блаженніший Митрополит Володимир, у свою чергу, говорив про проблеми, що стоять сьогодні перед Українською Православною Церквою. По завершенні розмови Предстоятель УПЦ подякував гостеві за візит і благословив його на плідну працю на благо українського народу.

13.12.2006. КИЕВ. Блаженнейший Митрополит Владимир наградил протоиерея Николая Балашова орденом преподобного Нестора Летописца
Блаженнейший Митрополит Владимир поздравил протоиерея Николая Балашова, секретаря по межправославным отношениям ОВЦС МП, богослова и публициста, с 50-летием со дня рождения и по этому случаю наградил его орденом преподобного Нестора Летописца III степени.
Пресс-служба УПЦ сердечно поздравляет отца Николая с юбилеем, желает ему помощи Божией в трудах на благо Православной Церкви.

16.12.2006. КИЇВ. Блаженніший Митрополит Володимир зустрівся з Комісаром Ради Європи з прав людини
Комісар Ради Європи з прав людини Томас Хаммамберг відвідав Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру, де зустрівся з Предстоятелем Української Православної Церкви. У зустрічі також взяли участь керуючий справами УПЦ архієпископ Переяслав-Хмельницький Митрофан, голова Синодального відділу релігійної освіти, місіонерства і катехізації архієпископ Полтавський і Кременчуцький Филип і керівник Відділу зовнішніх церковних зв’язків професор протоієрей Миколай Забуга.
Головною темою бесіди стали актуальні проблеми, що турбують сьогодні Українську Православну Церкву. УПЦ з часу проголошення незалежності України не має статусу юридичної особи. З цим пов’язано багато проблем, зокрема складнощі з реституцією церковного майна. Досі Церква не отримала права на користування приміщеннями, які були відібрані у неї ще під час революції 1917 року. Держава не поспішає повертати священнослужителям стародавні церковні книги, передавати архівні матеріали про репресії священнослужителів і мирян, експропріювання церковного майна та голодомор.
«Якщо храми і повертають Українській Православній Церкві, то ці приміщення важко зареєструвати та законодавчо оформити через відсутність у Церкви юридичного статусу», – зазначив Блаженніший Митрополит Володимир. За його словами, на сьогодні 900 об’єктів церковної власності використовуються не за призначенням. Не менш важливою проблемою для Церкви, на думку Предстоятеля, є те, що держава дозволила представникам різних конфесій по черзі звершувати богослужіння в храмах канонічної Православної Церкви. Особливо це характерне для західних регіонів України. Нерідко почерговість призводить до ворожнечі між віруючими.
Останнє, на чому наголосив Блаженніший Митрополит Володимир, – оподаткування храмів і монастирів без урахування того, що Українська Православна Церква є неприбутковою організацією. «Незважаючи на те що Церква живе за рахунок добровільних пожертв, священнослужителі все одно сплачують податки за користування приміщеннями», – зауважив Предстоятель.
Архієпископ Переяслав-Хмельницький Митрофан звернув увагу Комісара Ради Європи на те, що в Україні непоодинокими є випадки, коли органи місцевої влади несвоєчасно виконують судові рішення про передачу Церкві майна.
«Через гальмування з боку місцевої влади в деяких регіонах нашої держави досі не вирішено питання про введення в навчальні програми загальноосвітніх шкіл основ християнської етики», – продовжив перелік проблем архієпископ Полтавський і Кременчуцький Филип. Голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків, ректор Київської духовної академії професор протоієрей Миколай Забуга висловив занепокоєння тим, що духовна освіта в Україні не визнається на державному рівні: училища, семінарії та академії не мають акредитації, їхні дипломи про освіту не визнаються.
У свою чергу, Томас Хаммамберг розповів ієрархам про своє перебування в Україні. «Я відвідав багато ваших дитячих будинків і з радістю дізнався, що в багатьох із них соціальну та благодійну діяльність здійснюють православні священнослужителі. Честь і хвала тим, хто допомагає найбільш незахищеним верствам населення», – сказав він.
Пан Хаммамберг наголосив, що виходячи з того, що Церква – це спільнота людей, вона обов’язково повинна мати права. «Ми ж не можемо уявити, щоб у XXI столітті в одній з провідних країн Європи були безправні люди. Життя та діяльність Церкви обов’язково повинні бути юридично оформленими. Вона не тільки повинна безпроблемно володіти своїм майном, але й мати гарантії захисту прав як громади, так і окремих віруючих», – зазначив він.

21.12.2006. МОСКВА. Святейший Патриарх Московский и всея Руси Алексий II встретился с Блаженнейшим Владимиром, митрополитом Киевским и всея Украины, и главой Киевской городской администрации Леонидом Черновецким
20 декабря Святейший Патриарх Московский и всея Руси Алексий II встретился с Блаженнейшим Владимиром, Митрополитом Киевским и всея Украины, и главой Киевской городской администрации Л. Черновецким. Встреча состоялась в Патриаршей резиденции в Чистом переулке.
Во встрече также приняли участие заместители мэра В. Журавский, Д. Басс и В. Головач. На встрече обсуждались вопросы, связанные с положением Православной Церкви в Украине. В частности, Митрополит Владимир сообщил Его Святейшеству о том, что по инициативе мэра Киева в школах столицы Украины введен предмет «Христианская этика». Святейший Патриарх Алексий отметил это как позитивный факт и подчеркнул, что знакомство с христианскими традициями принципиально важно для подрастающего поколения.
Л. Черновецкий ознакомил Его Святейшество с планом развития сотрудничества Киевской городской администрации и Украинской Православной Церкви. Патриарх пожелал главе города Киева помощи Божией в трудах и поздравил с наступающими праздниками новолетия и Рождества Христова.
Заместитель мэра В. Журавский в комментарии для пресс-службы Московской Патриархии сказал, что предмет «Христианская этика» введен в 106 школах Киева в первых классах на обязательной основе. «Мы планируем в будущем году расширить этот курс, для того чтобы учащиеся начальной школы вторых и третьих классов также имели возможность изучать основы христианской этики», – сказал заместитель мэра.
Пресс-службы Московской Патриархии

22.12.2006. КИЕВ. Блаженнейший Митрополит Владимир освятил Свято-Введенский храм в селе Триполье
Предстоятель Украинской Православной Церкви Блаженнейший Митрополит Владимир совершил освящение храма в честь Введения во храм Пресвятой Богородицы. Эту святыню построили жители села Триполье Обуховского благочиния. Блаженнейший Владыка подарил общине икону Божией Матери и благословил прихожан иконками святителя и чудотворца Николая. «Желаю всем, кто будет переступать порог этого храма, обретать здесь душевный мир и спокойствие», – сказал Блаженнейший Митрополит Владимир.
«Раньше в Триполье было три храма: Сято-Введенский, Свято-Никольский и Свято-Успенский. Но с приходом Хрущева их разрушили. Введенский храм был разрушен до основания. Отстраивать святыню я пришел в 1993 году. Приходилось очень тяжело, так как не было у нас даже спонсорской помощи», – рассказал настоятель храма протоиерей Петр Нагульский.
На освящении храма присутствовали глава райгосадминистрации Виктор Остринский и сельский голова Владимир Терпилов.

23.12.2006. КИЕВ. Руководители государства участвовали в традиционном благодарственном молебне на завершение года
Блаженнейший Митрополит Владимир в сослужении епископата Украинской Православной Церкви и духовенства Киевской епархии отправил молебен на завершение года. Традиционно, молебен правится у памятника св. Владимира, Крестителя Руси. За богослужением молились Президент Украины Виктор Ющенко, первый вице-премьер правительства Николай Азаров, вице-спикер Верховной Рады Адам Мартынюк, вице-премьер по гуманитарным вопросам Дмитрий Табачник, руководитель СНБО Виталий Гайдук, министры, депутаты, руководители столицы и области.
Блаженнейший Митрополит обратился ко всем присутствующим со словом, в котором вознес благодарность Всещедрому Господу за милость в году минувшем и испросил Божие благословение на год грядущий, чтобы он был счастливым для Украины, нашего народа, чтобы Господь всегда пребывал в наших делах и устремлениях.
Из Свято-Успенской Киево-Печерской Лавры на молебен были доставлены мощи святого равноапостольного князя Владимира, к которым приложились участники благодарственного молебна.

24.12.2006. ЖИТОМИР. Блаженнейший Митрополит Владимир совершил архипастырский визит в епархию
Предстоятель Украинской Православной Церкви Блаженнейший Владимир, Митрополит Киевский и всея Украины, совершил архипастырский визит в Житомирскую епархию. В пгт Новогуйвинское Владыка освятил храм в честь святых первоверховных апостолов Петра и Павла, после чего отслужил и Божественную литургию в новоосвященном храме. Блаженнейшему Владыке сослужили управляющий делами УПЦ архиепископ Переяслав-Хмельницкий Митрофан, архиепископ Вышгородский Павел и управляющий епархией епископ Житомирский и Новоград-Волынский Гурий. На молитвенную память Блаженнейший Митрополит Владимир подарил храму икону всех преподобных Киево-Печерских. Предстоятель УПЦ поблагодарил строителей, меценатов и власти за Божий храм на этой земле и наградил особо потрудившихся в его возведении. На Литургии присутствовали представители областного и районного советов, поселковый голова Новогуйвинского Валерий Гарбуз.
В этот же день Блаженнейший Митрополит Владимир посетил Свято-Преображенский кафедральный собор города Житомира. Владыка совершил краткий молебен и благословил прихожан иконками святой великомученицы Варвары.

25.12.2006. КИЇВ. Блаженніший Митрополит Володимир зустрівся з ерзянською діаспорою
У резиденції Предстоятеля Української Православної Церкви, що на території Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, відбулося урочисте вручення книг Святого Письма Нового Завіту, надрукованих ерзянською мовою (однією із двох літературних мов мордовського народу), представникам ерзянської діаспори міста Києва. Вперше представники одного з найбільших фінно-угорських народів – ерзя – отримали можливість читати Євангеліє у новому, досконалому перекладі з грецького оригіналу.
Новий переклад «Вейсзньлув» – так називається Євангеліє ерзянською мовою – передав в дар ерзянській діаспорі України архієпископ Саранський і Мордовський Варсонофій на прохання Київського товариства культури народів фінно-пермської групи. До Києва книги привезли паломники Свято-Преображенського Стеблівського монастиря Черкаської єпархії УПЦ.
Видання «Вейсзньлув» у Мордовії – подія загальнонаціонального масштабу. Його готували 20 років. Окрім виняткового духовного значення, нове видання сприятиме розвитку літературної ерзянської мови, консолідації православного народу, розсіяного по всій Східній Європі та Сибіру.
Цей дар мордовських братів передав київським ерзянам зі святительським благословенням Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир. У свою чергу ерзяни подарували Блаженнішому Митрополиту Володимиру ікону преподобного Філарета, Ічалківського чудотворця, новопрославленого святого землі ерзянської.
Україна та Мордовія мають давній та сталий духовний зв’язок: патріарх Никон, проводячи церковну реформу, керувався досвідом та доробком українських православних вищих шкіл – Києво-Могилянської та Острозької академій, ченці з Києво-Печерської Лаври організовували духовне життя у Сарові та Темникові..
Писемна ерзянська література зародилася у XVIII столітті на основі модифікованої кирилиці, а вже у 1804 році вийшло перше видання ерзянською мовою православного катехизису. У 1821 році був здійснений перший переклад Євангелія від Луки. Наприкінці XIX ст. центром перекладу Святого Письма стала Казань, де професор Казанської духовної академії Миколай Ільменській сформував цілу школу перекладачів християнської літератури мовами фінно-угорських народів. Серед ерзянських вчених-тлумачів виділялись священик Авксентій Юртов та Макарій Євсєв’єв. Новий переклад був підготовлений за сприяння Міжнародного інституту перекладу Біблії (м. Гельсінкі). Його автори – Н. Адушкіна, Г. Батков, Г. Горбунов, Г. Девяткін, Д. Надькін, Т. Баргов. Наклад видання – 7 тис. примірників.
Довідка:
Ерзя (застаріле „мордва”) – фінно-угорський народ, споріднений із марійцями, естонцями, удмуртами, фінами тощо. Наразі в Україні проживає близько десяти тисяч громадян ерзя-мордовського походження.
Патріарх Никон та його опонент протопоп Авакум, письменник Максим Горький та воєначальник Василій Чапаєв, міністр оборони СССР Дмитро Устінов та герої Другої світової війни Олексій Маресьєв, Василій Дев’ятаєв, скульптор Степан Ерзя, співачки Лідія Русланова та Надія Кадишева, кіноактори Олег Єфремов і Василій Шукшин, олімпійська чемпіонка Лариса Хоркіна та боксер Олег Маскаєв – відомі ерзяни.
«Майдан»

28.12.2006. КИЇВ. Блаженніший Митрополит Володимир і посол Куби в Україні обговорили шляхи співпраці у справі оздоровлення українських дітей
Блаженніший Митрополит Володимир прийняв у своїй предстоятельській резиденції у Києво-Печерській Лаврі Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Куба в Україні Хуліо Гармендія. Під час бесіди сторони обговорили питання соціальної роботи по оздоровленню українських дітей, здійснення якої вже багато років бере на себе Куба.
За сімнадцять років 23 тисячі наших маленьких співвітчизників оздоровилися і вилікувалися на Кубі від захворювань, спричинених наслідками катастрофи на Чорнобильській АЕС. «Куба і надалі надаватиме медичну допомогу дітям України», – запевнив Предстоятеля пан Гармендія. Він розповів, що в столиці Куби Гавані нині споруджується православний храм Руської Православної Церкви. Будівництво храму планується завершити наприкінці 2007 року. На освячення нової церкви очікується приїзд делегації від РПЦ. Посол запросив Блаженнішого Митрополита Володимира взяти участь у цьому заході.
Архіпастир прийняв запрошення і запропонував доручити звершувати там богослужіння священику з України. Прохання Блаженнішого Митрополита Володимира обумовлене тим, що на кубинському острові Свободи є українські поселення, до того ж там постійно лікуються і відпочивають православні українці. «Це вже другий православний храм на території країни, – сказав Хуліо Гармендія. – Має там парафію й Елладська Православна Церква. Соціалістична Куба лояльно ставиться до різних віросповідань, у нас ніколи не велася боротьба з релігією. Тому православні, католики, протестанти тут мирно співіснують з представниками африканських культів».
Блаженніший Митрополит Володимир подякував кубинському гостю за зустріч і благословив його на подальшу дипломатичну діяльність.

29.12.2006. КИЇВ. Блаженніший Митрополит Володимир зустрівся з делегацією Польської Православної Церкви
За благословенням Митрополита Варшавського і всієї Польщі Савви 27 грудня Києво-Печерську Лавру відвідали єпископ Гайновський Мирон і намісник Яблочинського чоловічого монастиря архімандрит Георгій (Паньковський), якому на останньому засіданні Священного Синоду Польської Православної Церкви визначено бути єпископом Сумячецьким, вікарієм Варшавської Митрополії.
У другій половині дня їх у своїй предстоятельській резиденції прийняв Блаженніший Митрополит Володимир.
За словами єпископа Гайновського Мирона, між обома Православними Церквами існує дуже міцний духовний зв’язок, адже багато польських монастирів засновані вихідцями з Києво-Печерської Лаври. Чимало молодих поляків навчаються у Київській духовній академії, щороку велика кількість паломників із Польщі відвідує святі місця України.
Блаженніший Митрополит Володимир попросив представників польського духовенства передати Предстоятелю Польської Православної Церкви найщиріші вітання з святами, що наближаються.

29.12.2006. КИЇВ. Блаженніший Митрополит Володимир написав передмову до книги про життя та діяльність покійного Георгія Кірпи
27 грудня, в річницю смерті колишнього міністра транспорту України Георгія Кірпи, відбулася презентація книги Бориса Свердлова «Незавершенная колея». Захід відбувся в предстоятельській резиденції Блаженнішого Митрополита Володимира у Києво-Печерській Лаврі. Видання розповідає про Георгія Миколайовича як про особистість, політика та православного християнина.
Відкриває книгу стаття Предстоятеля Української Православної Церкви про заслуги Георгія Кірпи перед Українською Православною Церквою.

29.12.2006. КИЕВ. Блаженнейший Митрополит Владимир возглавил Божественную литургию в Свято-Введенском монастыре
Предстоятель Украинской Православной Церкви Блаженнейший Митрополит Владимир возглавил Божественную литургию в Свято-Введенском мужском монастыре. Посещение монастыря было приурочено к 10-летию возрождения обители. Его Блаженству сослужили управляющий делами УПЦ архиепископ Переяслав-Хмельницкий Митрофан и епископ Бориспольский Антоний.
Его Блаженство наградил церковными грамотами особо потрудившихся на благо Святой Православной Церкви. Настоятель Свято-Введенского монастыря архимандрит Дамиан (Давыдов) награжден орденом святого равноапостольного великого князя Владимира. Отец Дамиан поблагодарил Блаженнейшего Владыку за архипастырский визит и пожелал Ему многая и благая лета.
Замечательна история монастыря. Известно, что Матрона Александровна Егорова, вдова капитана, участника освободительной войны на Балканах, исходатайствовала о создании женской общины на Печерске. В пользу общины она пожертвовала свои дома и капитал. Скончалась она в Санкт-Петербурге, тайно приняв перед смертью постриг с именем Димитра (†9 марта 1878 г.). В том же году ее останки перевезли в нижний храм Введенской общины. В 1878-1879 гг. были освящены оба храма, в 1882 г. построена колокольня. В 1901 г. община была преобразована в общежительный женский монастырь и открыта церковно-приходская школа для девочек.
В 1930-е гг. монастырь закрыли. Колокольню разрушили. В 1941 г. монастырь открылся и вторично был закрыт в начале 1960-х. В помещениях монастыря разместилась районная больница, а в некоторых помещениях устроили склады. 15 июня 1992 г. – третье открытие храма. 6 декабря 1996 г. приходской храм преобразован во Введенский мужской монастырь.
В храме монастыря хранится чудотворная икона «Призри на смирение», которая совершенно чудесным образом воссоздала себя сама.
Икона “Призри на смирение” (XIX в.) прославилась чудесным явлением — нерукотворным отпечатком на стекле. Она была принесена в дар Введенскому храму осенью 1992 года схимонахиней Феодорой. Монашеская жизнь в этой обители тогда только начиналась. Изготовили специальный киот, и икона была установлена в храме, слева от иконостаса. Образ привлекал внимание верующих своей необычайной красотой, и они часами могли молитвенно простаивать перед ним. Летом 1993 года настоятель Введенской общины игумен Дамиан обратил внимание на потемневшие краски иконы, находящейся в деревянной раме под стеклом. Было принято решение пригласить реставраторов, чтобы определить причины изменения красочного слоя. Однако 1 августа, в день памяти прп. Серафима Саровского, когда рама со стеклом была снята, все присутствовавшие увидели, что тональность красок на иконе не изменилась, а на стекле с обратной стороны явился чудесный серебристый отпечаток, в точности повторивший силуэты Богоматери и Младенца.
В результате исследований киевских ученых установлено, что светло-серого цвета отпечаток на стекле органического происхождения и является нерукотворным отражением Богоматери и Младенца, который на темном фоне выглядит негативом, а на белом — позитивом. Это событие было запечатлено в видеофильме режиссера А. Лесового «Киевское чудо».
Стекло с отображением было установлено в киоте рядом с иконой. От самой иконы и от нерукотворного ее отпечатка на стекле стали происходить исцеления. 22 ноября 1995 года Священный Синод Украинской Православной Церкви постановил считать Киевскую икону Божией Матери «Призри на смирение» чудотворной с празднованием в ее честь 16/29 сентября. Каждый год 19 июля/1 августа в Свято-Введенском мужском монастыре торжественно отмечается и день явления чуда — нерукотворного отпечатка на стекле.
Впервые святыня явилась в 1420 году в утешение и ободрение псковичей во время большого голода. Икона хранилась в Пскове, предполагают, что чудотворный образ погиб во время стихийного бедствия. До нас дошли два списка этой иконы. Один находится в Киевском Флоровском Вознесенском женском монастыре, второй украшает главный храм в Киевской Свято-Введенской обители.

29.12.2006. КИЕВ. Освящен восстановленный корпус Свято-Успенской Киево-Печерской Лавры
Блаженнейший Митрополит Владимир совершил освящение восстановленного корпуса №64а Киево-Печерской Лавры. Его Блаженству сослужили архиепископ Львовский и Галицкий Августин, наместник святой обители архиепископ Вышгородский Павел. На освящении присутствовали управляющий делами УПЦ архиепископ Переяслав-Хмельницкий Митрофан и епископ Бориспольский Антоний. Митрополит Владимир поблагодарил меценатов, строителей, наместника и братию Киево-Печерской Лавры за то, что они общими трудами и усилиями благоуспешно возобновляют и отстраивают монастырь.
Комментируя событие, насельник Лавры архимандрит Варсонофий, принимавший участие в восстановлении этого корпуса, отметил: «Начиная с 1988 года, монастырь систематически занимается восстановлением утраченных корпусов, и как результат общих трудов и усилий братии сегодняшнее радостное событие – освящение поднятого из руин корпуса №64а. Это здание воссоздано согласно старым проектам, и много сил было приложено, чтобы возвратить лаврской постройке первозданный облик. Свято-Успенская лавра обрела новые жилые помещения для братии, просфорню, пекарню и другие хозяйственные площади. Уже завтра монахи смогут вселиться в келии и праздник Светлого Рождества Христова встретить в новом корпусе».

09.01.2007. РІВНЕ. Блаженніший Митрополит Володимир відвідав Корецький ставропігійний жіночий монастир
Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир відвідав Свято-Троїцький Корецький жіночий монастир. У обителі його зустрічали архієпископ Рівненський і Острозький Варфоломій, почесна настоятелька монастиря ігуменя Наталія (Ільчук), настоятелька Корецького монастиря ігуменя Рафаїла, сестри, вихованки духовного училища та численні паломники. У Свято-Троїцькому храмі Предстоятель УПЦ вклонився чудотворній іконі Божої Матері “Споручниця грішних”. До віруючих, присутніх у храмі, він звернувся зі словом повчання.
Від імені віруючих Рівненської єпархії архієпископ Варфоломій привітав Митрополита Володимира зі святом Різдва Христового та подякував за відвідини. Того ж дня Його Блаженство взяв участь у традиційному монастирському вечорі колядок. Вихованки монастирського духовного училища та діти недільної школи підготували різдвяний концерт.
Прес-служба Рівненської єпархії

10.01.2007. РІВНЕ. Блаженніший Митрополит Володимир відвідав скит праведної Анни
Предстоятель УПЦ відвідав скит праведної Анни Свято-Миколаївського Городоцького жіночого монастиря. Настоятелька монастиря ігуменя Михаїла (Заєць), сестри обителі та паломники радо зустрічали Блаженнішого Митрополита Володимира. Його Блаженство поздоровив усіх з Різдвяними святами, окропив присутніх святою водою та благословив іконки Різдва Христового.
Прес-служба Рівненської єпархії