12.04.2005. КИЇВ. Відбулись щорічні збори військового духовенства
У Актовому залі Києво-Печерської Лаври під головуванням Голови Синодального відділу по взаємодії зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України відбулись IV щорічні збори військового духовенства Української Православної Церкви. Представники з декількох десятків єпархій, що активно співпрацюють у даній сфері зібрались, щоб обговорити злободенні питання душпастирської опіки православних солдатів.
Виступом архієпископа Августина, присвяченого 60-літтю перемоги у Великій Вітчизняній війни та ролі Православної Церкви в роки окупації, розпочались доповіді учасників. У своєму слові головний військовий священик України також зазначив, що нині, завдяки плідній співпраці духовенства з Армією (особливо, що стосується несення пастирського служіння у миротворчих корпусах), склалися сприятливі умови для офіційного введення інституту капеланства, про що нещодавно було заявлено замісником Міністра оборони.
Член президії зборів колишній заступник командувача сухопутних військ Збройних Сил України генерал-лейтенант запасу Леонід Жишко, з точки зору військовослужбовця розглянув головні аспекти співпраці з православним священством. Як представник Міністерства оборони, перебуваючи в Іраку, він мав можливість вочевидь переконатись у доцільності перебування пастирів у діючих частинах Армії. З цією думкою погоджується й понад дев’яносто відсотків особового складу. “Страх, що постійно супроводжує людину на війні, і віруючого і невіруючого заставляє задуматись над високим та вічним. Саме тому всі рано чи пізно йдуть на Сповідь та бесіду до священнослужителя”, — зазначив він.
Разом з тим була піднята проблема спільної взаємодії у контексті сучасних трансформаційних процесів — одна справа працювати з солдатами строкової служби, інша з “контрактниками”. Не менш важливим питанням постає належна підготовка фахівців, котрі б могли не тільки готувати душі військових до Вічного Життя, але й у важких умовах захистити себе і оточуючих від реальної загрози. Вкрай важливо військовому пастирю орієнтуватись у всіх видах озброєння, прийомах захисту, знати основи військової справи. Учасники дискусії погодились, що священик не може повністю замінити психолога або офіцера з гуманітарних питань, та й це не повинно входити у коло його безпосередніх зобов’язань. Та він повинен добре орієнтуватись у всіх тонкощах буття солдата.
Невирішеною до сьогодні залишається і правова база, адже законодавство надалі “відділяє” Церкву від держави.
Сергій Скляров — завкафедрою Військово-Медичної Академії (Київ) розпочав свою доповідь з парадоксального моменту сучасної фахової практики, повідомивши про нещодавню конференцію, що мала на меті навчити лікаря … любити хворого. Дійсно, сучасна комерціалізація медицини породила масу проблем про котрі раніше навіть не здогадувались, в тому числі й у воєнній медицині. Доповідач виділив багато спільних моментів у діяльності лікарів тілесних й лікарів душ людських.
Військового лікаря також слід підготувати до зустрічі з пастирем. Протягом декількох місяців при Академії священнослужителі читають лекції з християнської етики. Найбільше враження на студентів справило спілкування зі справжнім знавцем проблем медицини та біоетики протоієреєм Михайлом Суховієм — доктором медичних наук і професором. Здивуванню не було меж, у слухачів назавжди змінилось ставлення до релігії та духовенства. Доброю традицією стало вручення “Настанов” (своєрідної церковної клятви Гіппократа), що урочисто проводяться для випускників вузу у Хресто-Воздвиженському храмі Києво-Печерської Лаври на день пам’яті преподобного Агапіта-цілителя й стали доброю щорічною традицією.
Диякон Віктор Яценко зачитав доповідь про морально-етичні аспекти несення капеланського служіння у місцях збройних конфліктів, підняв маловивчений православний погляд щодо так званого питання “ведення справедливої війни”, його сутності з точки зору православного богослов’я.
Керівники єпархіальних осередків прозвітувались перед головою Синодального відділу про зроблену роботу за рік минулий, накреслили шляхи на майбутнє, поділились своїми напрацюваннями, проблемами, почерпнули передовий досвід у колег з інших регіонів.
Учасниками зборів було надіслано звернення на ім’я Міністра оборони Анатолія Гриценка, де пастирі Церкви вказали на готовність більш тіснішої співпраці з Силовими відомствами на благо Батьківщини, попросили високого державного чиновника створити належні умови для плідної взаємодії.
12.04.2005. КИЕВ. До сих пор один из старинных столичных храмов используется как спортзал
12.04.2005. КИЕВ. Архиепископ Митрофан принял участие в похоронах Иоанна Павла ІІ