Звернення архієпископа Львівського Августина до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини
Звернення архієпископа Львівського Августина до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини
Приводом для написання листа правлячим архієреєм Львівської єпархії до уповноваженного Верховної Ради України з прав людини Ніни Карпачової стали неможливість вирішення питання про надання земельної ділянки під будівництво кафедрального собору та єпархіального управління у Львові, невиконання судових рішень про повернення захоплених уніатами храмів у селах Уріж та Звертів Львівської області, а також відомі події в Червонограді, де настоятель православної громади розпочав безстроковий суворий піст (у народі — голодування) з вимогою повернути відібрані від громади храми і майно.
«Шановна Ніно Іванівно!
У м. Львові вже 9 років місцева влада безпідставно не виділяє землю під будівництво кафедрального храму. І це відбувається в той час, коли у місті проживає 60-70 тисяч громадян православного віровизнання, а в наявності є лише два діючі храми: Cвято-Георгієвський, що вміщує лише 300-350 осіб, та маленька капличка святого князя Володимира в Сихівському житловому масиві для 70 чоловік.
Окрім того, вже декілька років владою не виконуються судові рішення про повернення захоплених уніатами храмів у селах Уріж та Звертів Львівської області. А у місті Червонограді з допомогою юридичних махінацій та політичних спекуляцій від громади святого першомученика архідиякона Стефана владою у січні 2000-го року було вилучено збудований вказаною громадою діючий дерев’яний та недобудований кам’яний храми і передано у власність громаді Київського патріархату без будь-якого відшкодування коштів та праці членам громади. На чисельні прохання у виділенні землі для будівництва нового храму — безпідставні відмови під різними приводами: від відмови у виділенні землі через наявність у місті ще однієї православної громади, якій першій відмовили у виділенні землі; до гасла — «геть московських попів!».
Репресії властей м. Червонограда дійшли до того, що почали перешкоджати вказаній громаді проводити богослужіння навіть під відкритим небом на тротуарі, де біля відібраного храму молилися люди: у сніг, мороз, дощ і негоду. Так, 14 жовтня цього року, на свято Покрови Божої Матері, по-розбійницьки було перервано богослужіння: силою забрані у міліцію декілька мирян з громади, де над ними знущалися, за їх свідченнями, послідовники Київського патріархату.
Настоятель громади протоієрей Стефан Деркач з 18 жовтня цього року розпочав безстроковий суворий піст (у народі — голодування) з вимогою: повернути відібрані від громади храми і майно. З 18 листопада отець Стефан посилив піст — перестав вживати навіть воду. В понеділок, 19 листопада, близько З0 парафіян заявили міській владі, що вони своїм суворим постом підтримують вимоги о.Стефана. В середу, 21 листопада, число голодуючих збільшилось до 50 чоловік. Не виключено, що це все може закінчитися трагічно.
Просимо Вас, шановна Ніно Іванівно, докласти необхідних зусиль для припинення релігійних репресій на Львівщині проти духовенства і вірних Української Православної Церкви і допомогти виправити порушені владою конституційні права православних громадян, а саме — домогтися від місцевої влади м. Червонограда виділення земельної ділянки парафії святого першомученика архідиякона Стефана для будівництва храму.
З повагою
Голова Об’єднання громадян «Путь православних»
Августин,
архієпископ Львівський і Галицький
29.11.2001».