Україна Православна

...

Официальный сайт Украинской Православной Церкви

28.03.2005. КИЇВ. Священноначалля УПЦ прокоментувало інформацію з приводу висловлювань представника Константинопольського Патріархату про канонічну приналежність Київської Митрополії

Висловлюючи офіційну позицію Церкви відносно інформації, що торкається канонічної приналежності Київської Митрополії, Керуючий справами Української Православної Церкви архієпископ Переяслав-Хмельницький Митрофан, сказав: “Непорозуміння, тривогу та замішання у суспільстві, особливо серед віруючого народу викликала вміщена на сайті RISU (Релігійно-інформаційна служба України), під незрозумілим заголовком “Вселенська Патріархія не визнає факту підпорядкування Київської митрополії Московському Патріархату у 1686 році”. У повідомленні вказується про те, що архієпископ Скопельський Всеволод (Майданський), глава делегації Константинопольського Патріархату під час перебування в Києві, зробив нібито “важливу заяву” про те, що “Матір-Церква, Константинопольський Патріархат, вважає, що її дочка — Московський Патріархат — має ту канонічну територію, яка існувала в цій Церкві до 1686 року, а підпорядкування Київської Митрополії під Московську Церкву відбулось без згоди та затвердження Святого і Священного Синоду Великої Церкви Христової”.
Подібні провокаційні повідомлення викликали здивування у священноначалія Української Православної Церкви. Незрозуміло, чому слова висказані у приватній розмові, були подані мало як не офіційна заява, саме католицько-уніатським сайтом, на який почали спиратись інші офіційні інформагентства.
Під час розмови представника делегації Константинопольського Патріархату на зустрічі з Президентом України була висловлена думка, що Константинополь не до кінця згоден з Канонічною територією Московського Патріархату. Це питання підіймалось і раніше, але невідомо, чому саме з цієї заяви нині роблять якусь сенсацію?
Всім відомо, що у 1686 році перепідпорядкування Київської Митрополії відбулось за ініціативи тодішнього гетьмана Самойловича та його найближчого помічника майбутнього гетьмана Мазепи. На прохання собору українських єпископів була вислана делегація до східних Патріархів, які підтвердили факт переходу Київської Митрополії у юрисдикцію Московського Патріархату. До нині зберігаються грамоти з підписами тодішнього Єрусалимського патріарха Досифея та Константинопольського Патріарха Діонісія під котрим знаходяться підписи декількох десятків архієреїв Константинопольського Патріархату. Тому такі висловлювання, якщо вони і були зроблені архієпископом Всеволодом, розбігаються з офіційною позицією Вселенського Патріархату та офіційною заявою її глави Святішого Патріарха Варфоломія, котрий ще у 1993 році вказав, що визнає єдиним зверхником Української Церкви канонічного Митрополита Київського і всієї України — Предстоятеля нашої Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Володимира.
До сьогоднішнього дня якоїсь іншої заяви, що свідчила про зміну позиції Вселенського Патріарха, відмінної від попередніх ми не знаємо, тому вважаємо, що дана інформація є непорозумінням і з висловлювань Скопельського архієпископа Всеволода не можна робити якихось радикальних висновків. Гадаємо, що таке перетлумачення слів архієрея — це чергова спроба по новому розпалити міжконфесійне протистояння та стати причиною багатьох проблем у світовому Православ’ї, що завжди приводило до згубних наслідків”.